مشاوره تغییر رشته دبیرستانی

  • نحوه شرایط تغییر رشته دبیرستانی و پیش دانشگاهی تخصصی
  • مشاوره در زمینه نحوه تغییر رشته از دبیرستان به هنرستان و کار و دانش
  • شرایط و قوانین تغییر رشته دبیرستانی و فنی و حرفه ای و گذراندن واحدهای اضافی
  • مشاوره در زمینه نحوه تغییر رشته با برترین مشاوران کشور

بعضی از دانش آموزان بعد از انتخاب رشته در پایه دهم، تازه متوجه می شوند که رشته ی انتخابی مطابق با علایق و اولیت های آنان نیست. بر این اساس اقدام به تغییر رشته می نمایند. تغییر رشته دبیرستانی از جمله اقدامات به هنگام و درست است که باعث می شود دانش آموزان از طی کردن یک مسیر اشتباه جلوگیری کنند و روند تحصیلی و شغلی خود را درست طی کنند. با توجه به اهمیت این موضوع ما شرایط و قوانین تغییر رشته دبیرستانی و نیز تغییر رشته از دبیرستان، هنرستان را مورد توجه قرار داده ایم تا به سؤالات و ابهامات شما پاسخ دهیم.

فرم درخواست تغییر رشته دبیرستانی را از مدرسه خود دریافت کنید

تغییر رشته دبیرستان و پیش دانشگاهی تخصصی:

دانش آموزانی که پس از مشورت با والدین خود و مشاوران آگاه و نیز پس از شناخت درست توانایی ها و علایق خود اقدام به تغییر رشته دانش آموزانی که پس از مشورت با والدین خود و مشاوران آگاه و نیز پس از شناخت درست و برای تغییر رشته دبیرستان در ماه خرداد یا دبیرستان و پیش دانشگاهی می نمایند. باید فرم درخواست تغییر رشته دبیرستان را از مدرسه خود دریافت کنند و برای تغییر رشته دبیرستانی در خرداد یا شهریور پس از اتمام امتحانات مدرسه، در آزمون دروس تخصصی رشته ی مورد تقاضا شرکت کنند تا با کسب نمره مورد قبل بتوانند تغییر رشته بدهند. تغییر رشته پیش دانشگاهی نیز به همین ترتیب می باشد و آنچه که اهمیت دارد این است که سؤالات دروس نهایی باید در آزمون تغییر رشته مطابق با سؤالات امتحانات نهایی طرح شوند و ضابطه های این امتحانات رعایت شود.

تغییر رشته از دبیرستان به هنرستان:

تغییر رشته از دبیرستان به هنرستان که در واقع همان تغییر رشته از شاخه های نظری ریاضی، تجربی و انسانی به رشته های کاردانش و فنی و حرفه ای می باشد، تغییر رشته از شاخه های نظری به رشته های هنرستان مستلزم گذراندن امتحان نیست و کسانی که قصد تغییر رشته از نظری به کاردانش را دارند، می توانند به این رشته وارد شوند، البته پاس کردن درس های مهارتی بر عهده ی خود دانش آموز است و دروس عمومی که در رشته ی نظری قبلی خود گذرانده اید، باید با دروس عمومی رشته کاردانش همخوانی داشته باشد. همچنین میزان ظرفیت نیز اهمیت دارد و باید ظرفیت کافی برای پذیرش دانش آموز وجود داشته باشد. تغییر رشته از نظری به فنی و حرفه ای نیازمند دارا بودن شرایط تحصیل در رشته کاردانش و یا گذراندن آزمون تغییر رشته است و در صورت وجود ظرفیت کافی برای پذیرش دانش آموز، می تواند در رشته فنی و حرفه ای تحصیل کند.

تغییر رشته از دبیرستان به هنرستان همان تغییر رشته از شاخه های نظری است

شرایط و قوانین تغییر رشته دبیرستانی:

شرایط و قوانین تغییر رشته دبیرستانی در تمام مدارس مشابه و یکسان می باشد و دانش آموز پس از روند و پروسه تغییر رشته می تواند در رشته ی دلخواه خود تحصیل نماید و وارد دانشگاه شود. قبل از پایان امتحانات بهار و تابستان، متقاضیان تغییر رشته دبیرستان و پیش دانشگاهی باید فرم درخواست تغییر رشته را از مدرسه مربوطه دریافت کنند و با رضایت والدین خود آن را تحویل آموزش مدرسه نمایند. در صورتی که رشته ی مورد تقاضای دانش آموز در مدرسه محل تحصیل او وجود داشته باشد. در امتحانات تغییر رشته که مطابق با قوانین مدرسه و آموزش پرورش است، شرکت می نماید و در صورتی که نمره ی قبولی را بگیرد، می تواند در رشته ی مورد نظر خود برای ترم جدید تحصیل نماید. اما اگر رشته ی مورد تقاضا دانش آموز در مدرسه محل تحصیل خود وجود نداشته باشد، باید فرم مخصوص را که از مدیر مدرسه دریافت می کند، پر نماید و خود را برای امتحان دروس تخصصی تغییر رشته آماده نماید. حوزه امتحانی توسط آموزش و پرورش شهر مربوطه تعیین می گردد.

شرایط تغییر رشته پیش دانشگاهی مطابق سالی واحدی است.

شرایط و قوانین تغییر رشته در دوره پیش دانشگاهی طبق شیوه سالی واحدی است و تغییر رشته دبیرستانی بزرگسالان مطابق با ماده 38 آیین نامه آموزشی بزرگسالان خواهد بود.

دانش آموزان تغییر رشته در دوره پیش دانشگاهی باید مدارک اصل کارنامه مهر و امضا شده و نیز کپی گواهی موقت قبولی (به جز تجدیدهای سال سوم) را ارئه دهند و کارت ورود به جلسه حوزه امتحانی تعیین شده از طرف آموزش و پرورش شهریه مربوطه را نیز همراه داشته باشند.

مشاوران مرکز در زمینه تغییر رشته دبیرستانی و پیش دانشگاهی در تمام مراحل همراه شما هستند. 

 

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:

  • نحوه شرایط تغییر رشته دبیرستانی و پیش دانشگاهی تخصصی
  • مشاوره در زمینه نحوه تغییر رشته از دبیرستان به هنرستان و کار و دانش
  • شرایط و قوانین تغییر رشته دبیرستانی و فنی و حرفه ای و گذراندن واحدهای اضافی
  • مشاوره در زمینه نحوه تغییر رشته با برترین مشاوران کشوربرای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره تغییر رشته دبیرستانی میتوانید در کانال خانه مشاوره عضو شوند.

تماس با مشاور