راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

  • راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، نرم افزار انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، مشاوره تلفنی انتخاب رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

  • رتبه و تراز لازم برای قبولی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) کارشناسی ارشد، حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

  • ظرفیت پذیر رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) کارشناسی ارشد،‌ معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ارشد و مقادیر دانشگاه ها

  • مشاوره تلفنی انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، بررسی احتمال قبولی شما در رشته دانشگاه موردنظرتان براساس نتایج سال های گذشته
  • تخمین رتبه، مشاوره انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، ثبت نام دانشگاه بدون کنکور ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

انتخاب رشته ی صحیح ضمانت آینده ی شما

شاید بتوان گفت مهم ترین و تأثیر گذارترین مرحله ی تحصیلی انتخاب رشته ارشد می باشد. انتخاب رشته ی صحیح هم می تواند آینده ی شغلی و روحی فرد را تأمین نماید هم آینده ی زندگی شخصی فرد را تحت تأثیر قرار بدهد.

در زمان انتخاب رشته باید فاکتورهایی نظر توانایی، علایق و بازار کار آینده را در نظر گرفت و با توجه به این موضوع ها نسبت به انتخاب رشته اقدام نماییم. در آزمون ارشد سال 1396 با توجه به ادغام شدن آزمون های دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد، انتخاب رشته ی این دو دانشگاه به صورت مجزا از هم برگزار می گردد. داوطلبان دانشگاه سراسری در 100 انتخاب خود و دانشجویان دانشگاه آزاد مجاز به 40 انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد می باشند.

درباره ی رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات (IT):

رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های زیر می باشد:

1- تجارت الکترونیکی

2- فناوری اطلاعات

3- شبکه های کامپیوتری

4- رایانش امن

گرایش های تجارت الکترونیکی در کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات:

تجارت الکترونیک با استفاده از شبکه های رایانه ای، معاملات تجاری را در مراحل گوناگون آن مانند طراحی، تولید، خرید و فروش و تحویل، ساده نموده و به آن سرعت می بخشند. عبارت “تجارت الکترونیک” در برگیرنده ی هر گونه تجارت و تعامل مدیریتی است که با استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات صورت می گیرد. هدف از این دوره، ارائه ی درکی مناسب از فناوری های مرتبط با شبکه های کامپیوتری، مهارت در طراحی و تولید سیستم های مالتی مدیا برای توزیع در سطح شبکه و آگاهی از ابزار ها و روش های مورد نیاز برای تغییر وظایف تجارتی و مدیریتی از طریق انجام معاملات به صورت الکترونیکی است.

دوره ی کارشناسی ارشد رشته ی تجارت الکترونیک فارغ التحصیلان کاردانی با دانش فنی، مهارت های خلاق و توانایی تجاری خلق می کند تا بتوانند از پتانسیل عظیم بازاریابی در شبکه های رایانه ای بهره برداری نمایند.

گرایش فناوری اطلاعات در کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات:

رشته ی فناوری اطلاعات دانشی را به مخاطب منتقل می کند که طی آن روش های جمع آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود. مطالعه، طراحی، ساخت، راه اندازی، نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، جمع آوری، سازمان دهی، طبقه بندی و انتقال اطلاعات مهم ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می کند. مهم ترین توانمندی دانش آموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهره برداری به موقع از اطلاعات است. در عصری که به سر می بریم، فناوری اطلاعات یکی از عمده ترین محورهای تحول و توسعه محسوب می شود.

گرایش شبکه های کامپیوتری در کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات:

این گرایش از رشته ی IT در سرتاسر دنیا زیر رشته ای ازگرایش مهندسی کامپیوتر و مخابرات تلقی می شود و از لحاظ کاربردی پیشینه ی طولانی تری نسبت به دیگر گرایش های فن آوری اطلاعات دارد.

متخصصین شبکه های کامپیوتری قادرند با توانایی های برگرفته از تحصیلات خود در این زمینه، فعالیت های گوناگونی را انجام داده و در حرفه های متفاوت و متنوعی مشغول به خدمت رسانی شوند.

از جمله این دانش های کاربردی این گرایش می توان به موارد مهمی همچون طراحی و پیکربندی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و برنامه نویسی شبکه اشاره کرد. امنیت در شبکه های کامپیوتری از دیگر مباحثی است که در قالب تعلیمات مرتبط با این گرایش قرار می گیرد. مهندسان در گرایش شبکه های کامپیوتری همچنین قادر خواهند بود با مهندسان گرایش های دیگر مثل تجارت الکترونیک در زمینه ی بسترسازی برای فعالیت هایشان، همکاری کنند. ساختن برنامه های تحت شبکه اینترنت جهانی یا web و پیاده سازی سیستم های توزیع شده (مانند پایگاه داده های توزیع شده یا سیستم عامل های توزیع شده) از دیگر فعالیت هایی است که به کارشناسان محصل در این گرایش آموزش داده می شود.

گرایش رایانش امن در کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات:

با توجه به افزایش وابستگی به تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات در دولت الکترونیک و خطراتی که در استفاده از آن با آن ها مواجه هستیم مانند برنامه های مخرب ویروس ها، حمله نفوذگران و سارقان، حملات DoS و DDoS و … نیاز به متخصصینی که بتوانند جلوی اینگونه خطرات را بگیرند و یا در صورت بروز مشکل در سیستم ها، آن ها را ریکاوری کنند بسیار احساس می شود. بنا بر گزارش Gartner بین رشته های IT این رشته بیشترین رشد را در سال 2005 داشته است که خود گواهی بر اهمیت و ضرورت امنیت اطلاعات در شرکت ها و سازمان ها می باشد.

دانش آموختگان می توانند با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد نیز اطلاعات کامل و جامعی را در مورد نمونه کارنامه و حتی تخمین رتبه و تراز احتمالی کارشناسی ارشد بدست آورند.

در ادامه ی مقاله به طور کامل به تشریح این موضوع می پردازیم:

رتبه و تراز لازم برای قبولی در ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT):

رتبه و تراز در انتخاب رشته ارشد مهم ترین عامل در تعیین دانشگاه و رشته می باشد. داوطلبان پس از آزمون کنکور رتبه و تراز آن ها در کارنامه ی اولیه (سنجش علمی) توسط سازمان سنجش و آموزش کشور به آن ها داده می شود و می توانند با توجه به آن، دانشگاه و رشته ی مورد نظر خود را انتخاب نمایند. داوطلبان با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد نیز می توانند با وارد کردن رتبه و تراز احتمالی خود لیست دانشگاه هایی که امکان قبولی در آن ها را دارند مشاهده نمایند.

رتبه تراز زبان عمومی و تخصصی دروس مشترک (IT) مجموعه دروس تخصصی مشترک معماری کامپیوتر
31 7588 58.89 29.63 72.22 36.36
60 6907 37.78 33.33 52.7 42.42
687 5080 0 19.75 31.48 72.73
431 4960 28.89 25.93 31.48 12.12
616 4509 3.33 18.52 42.59 9.99
1276 3705 0 23.46 12.96 15.15
1800 3348 64.44 9.88 3.7 3.03-
2277 3123 43.33 12.35 3.7 0

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمایید.

آخرین رتبه قبولی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و درصد دروس:

اطلاع از آخرین رتبه های داوطلبان در سال های گذشته و میانگین درصد دروس آنها در کنکور های ارشد گذشته می تواند ضریب اطمینان انتخاب رشته ارشد را بالا ببرد و انتخاب رشته ای دقیق همراه با اطلاعات کامل داشته باشیم. دانش آموختگان همچنین می توانند با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد از آخرین رتبه و درصد دروس داوطلبان مطلع شوند. در جدول زیر نمونه کارنامه ها و میانگین درصد دروس را مشاهده می نمایید.

رتبه در گرایش مهندسی فناوری اطلاعات رتبه در گرایش ها با ضرایب شبکه های کامپیوتری رتبه در گرایش تجارت الکترونیکی میانگین درصد دروس
35 175 35 34.836
245 294 245 21.2
764 764 21.434
3768 3675 3768 12.96
7860 7860 8099 3.676
12375 9733 12375 0.266

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمائید….

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) :

مهم ترین فاکتوری که در انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد می تواند تأثیرگذار باشد، میزان پذیرش دانشگاه ها می باشد. میزان پذیرش دانشگاه های سراسری نسبتاً پایین بوده و داوطلبان متقاضی برای این رشته نسبتاً بالا بوده لذا مرحله ی انتخاب رشته کارشناسی ارشد برای داوطلبان رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات (IT) از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. در جدول زیر لیست ظرفیت پذیرش دانشگاه ها را در جدول زیر می توانید مشاهده نمایید.

دانشگاه تجارت الکترونیک مهندسی فناوری اطلاعات شبکه های کامپیوتری امنیت اطلاعات
دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران 47 0 48 7
دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی تهران 64 0 56 0
دانشگاه علم و صنعت ایران – تهران 10 0 64 0
دانشگاه تهران 0 8 0 0
دانشگاه شیراز 40 0 0 10
دانشگاه قم 60 0 0 0

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمایید.

 نرم افزار انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات: (IT)

دانش آموختگان برای آنکه بدانند با چه رتبه ای در چه شهری و چه رشته ای قبول می شوند نیازمند اطلاعات جامع و کامل در این زمینه می باشند که به علت زمان کم و عدم دسترسی به چنین اطلاعاتی امکان این امر وجود ندارند. لذا داوطلبان با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته ی ارشد می توانند از کارنامه های داوطلبان کارشناسی ارشد در آزمون های سال های قبل مطلع شوند و انتخابی هوشمندانه و دقیق را داشته باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمایید…

راهنمای انتخاب رشته ی تکمیل ظرفیت ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

داوطلبان می توانند پس از اعلام نتایج نهایی در صورت پذیرفته نشدن شانس مجددی برای قبولی در دانشگاه داشته باشند. همچنین دانش آموختگانی که در دانشگاه پذیرفته شده باشند هم می توانند در مرحله ی تکمیل ظرفیت ارشد شرکت نمایند و در صورت پذیرفته شدن می توانند در دانشگاه جدید اقدام به ثبت نام نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر برر وی لینک کلیک نمایید…

ثبت نام دانشگاه بدون کنکور ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT):

هر ساله داوطلبان بسیاری تمایل به شرکت در دانشگاه های بدون کنکور را دارند اما ثبت نام برای داوطلبان دارای شرایطی می باشد که این شرایط شامل حال دو دسته از داوطلبان می شود. دسته ی اول داوطلبنی که جزو استعدادهای درخشان و نخبگان بوده و دسته ی دوم دانش آموختگانی که شرایط برتر تحصیلی را نداشته و جزو دانشجویان عام بوده و تمایل به ثبت نام بدون کنکور دارند. این داوطلبان می توانند به سایت دانشگاه ها مراجعه نموده و از آخرین اخبار دانشگاه ها مطلع شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمایید…

 

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:

  • بررسی قبولی شما در رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و دانشگاه موردنظرتان بر اساس کارنامه های سال های گذشته
  • بررسی شانس قبولی شما در رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) توسط نرم افزار انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
  • مشاوره انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و مقایسه دانشگاه ها توسط کارشناسان متخصص
  • رتبه و تراز لازم برای قبولی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
  • و هر سؤالی که پیرامون انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)


تماس با مشاور