راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

 • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

  ،انتخاب رشته ارشد کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل ، انتخاب رشته ارشد آزاد

 • نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل ،انتخاب رشته ارشد کنکور سراسری،انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد علوم سیاسی و روابط بین الملل
 • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، انتخاب رشته کارشناسی ارشد کنکور آزاد رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل
 • بررسی احتمال قبولی شما در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل و دانشگاه مورد نظرشما توسط

  نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 • مشاوره تلفنی انتخاب رشته و اینکه با رتبه شما سال گذشته چه رشته و دانشگاهی قبولی داشتند

انتخاب رشته ی صحیح ضمانت نامه ی آینده ی شماست.

انتخاب رشته ارشد را می توان گفت اصلی ترین و مهم ترین مرحله ی تحصیلی پس از ورود به مقطع کارشناسی ارشد دانست. زندگی هر یک از افراد با تصمیم ها و افکار خود شخص شکل می گیرد که این تصمیم ها نشأت گرفته از انتخاب های او می باشد. خواه صحیح و خواه غلط! دانش آموختگان هم می توانند با تصمیم گیری صحیح، مسیر زندگی خود را انتخاب نمایند و انتخاب صحیح رشته ی تحصیلی با توجه به علاقه مندی ها و توانایی های فرد می تواند ایده آل های زندگی شخص را رقم زند.

معرفی رشته ی علوم سیاسی و روابط بین الملل:

آنچه مردم به نام سیاست و مسائل سیاسی می شناسند با سیاست به مفهومی که در رشته ی علوم سیاسی و روابط بین المللی مطرح است، تفاوت بسیاری دارد و دانشجویان موفق این رشته به یک سیاستمدار بلکه یک سیاست شناسی خواهند شد. در واقع علوم سیاسی و روابط بین المللی به بررسی اندیشه ها و نظریه های سیاسی و کارکرد آن ها در عرصه ی جامعه می پردازد و به عبارت دیگر، رشته ی علوم سیاسی و روابط بین المللی یعنی ارائه ی یکسری نظریه ها و یا یکسری ابزارها و راهکارهایی که بر اساس آن ها هر جامعه شرایط و مشکلات حال را بررسی کرده و از پیش پا بر می دارد و برای حرکت ها و اقدامات بعدی یعنی ترسیم فضا برای مسیر آینده برنامه ریزی می کند و همچنین از تجارب و دستاوردهای بشر که در طول تاریخ در عرصه ی اجتماع به دست آورده است، بهره می برد.

آشنایی با گرایش های این رشته در کارشناسی ارشد:

هدف اصلی از تشکیل علوم سیاسی و روابط بین الملل، ارائه آموزش های لازم به کادر دیپلماتیک و سایر تصمیم گیرندگان سیاست های خارجی کشور در سال های آینده است. چرا که اتخاذ تصمیم های مناسب در قبال تحولات سریع جهانی و تغییرات ناگهانی در سطوح داخل کشورها اقتضا می کند تا وزارت امور خارجه در هر زمان ضمن امکان دسترسی مطلوب به اطلاعات، گزارش ها و تحلیل های درست کارشناسی، از کارشناسانی برخوردار باشد که ضمن کسب آموزش های عمومی، بطور تخصصی نیز در زمینه ی مسائل مختلف داخلی هر یک از مناطق و کشورهای جهان اطلاعات لازم را کسب کرده باشد. از این رو رشته ی کارشناسی ارشد مطالعات منطقه ای به منظور تعییین نظری تحولات جهان و جایگاه منطقه ای از فضای جدید بین المللی  با رویکرد کاربردی ارائه می شود.

این دور مشتمل بر 13 گرایش منطقه ای که دانشجویان پس از گذراندن دروس عمومی، طبق ضوابط مربوطه و برحسب علاقه ی خود از این گرایش ها انتخاب کرد. و دروس خاص مرتبط با آن گرایش را می گذارند و سپس پایان نامه ی تحصیلی خود را نیز در همین زمینه تنظیم و ارائه خواهند کرد.

گرایش های مطالعات منطقه ای به ترتیب عبارتند از:

مطالعات ایران (سیاست گذاری عمومی) – مطالعات خلیج فارس – مطالعات خاورمیانه – مطالعات دریای خزر – مطالعات آسیای مرکزی – مطالعات جنوب آسیا

علوم سیاسی و روابط بین الملل گرایش روابط بین الملل:

رشته ی روابط بین الملل از جمله رشته های نوپا در عالم سیاست به شمار می رود. سابقه این مبحث به عنوان یک رشته دانشگاهی حداکثر به سال های میان دو جنگ جهانی بر میگردد. محققان و دانشمندان به طور اخص در صدد کشف و تبیین ریشه ها و چگونگی رفتار دولت ها در صحنه بین الملل بر آمدند. بنابراین همان طور که از علت تشکیل این رشته مشخص است موضوع اصلی در آن کشف، بررسی و علت کاوی رفتار دولت ها و اخیراً ( مجامع بین الملل) در عرصه بین الملل می باشد.

با شعله ور شدن اتش جنگ جهانی دوم روند تکامل رشته روابط بین الملل شدت گرفته و تا کنون قالب های فکری ، رویکردها، نظریه ها و مدل های گوناگون بسیاری برای درک مسائل بین الملل ارائه گردیده است.

 علوم سیاسی و روابط بین الملل گرایش علوم سیاسی و روابط بین الملل:

علوم سیاسی و روابط بین الملل به بررسی اندیشه ها و نظریه های سیاسی و کارکرد آنها در عرصه جامعه می پردازد و رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل ارائه یکسری نظریه ها یا یکسری ابزارها و راهکارهایی است که بر اساس آنها هر جامعه شرایط و مشکلات حال را بررسی کرده و از پیش پا  بر می دارد و برای حرکت ها و اقدامات بعدی ترسیم فضا برای مسیر آینده برنامه ریزی می کند هم چنین از تجارب و دستاوردهای بشر که در طول تاریخ در عرصه اجتماع به دست اورده است، بهره می برد.

موضوع این رشته مطالعه و تحقیق درباره ی پدیده های سیاسی مثل اشکال مختلف حکومت و دولت است. کشف علل و پدیده های سیاسی، نحوه اداری سیاسی جامعه و ایجاد ارتباط محترمانه با کشور های دنیا در عرصه روابط بین الملل می باشد.

علوم سیاسی و روابط بین الملل گرایش اندیشه سیاسی:

علم سیاست پدیده ای است که با تحولات مشروطیت در ایران و موقعیت جدید علمای شیعه در جهان معاصر پیوند دارد. در سنت اسلامی از دانش سیاسی به علم مدنی تعبیر میشود. اندیشمندان مسلمان علم مدنی را به دو بخش فلسفه مدنی و فقه مدنی تقسیم می کردند. به اعتقاد مسلمانان تفاوت عمده این دو شاخه از علم مدنی در این است که حکمت مدنی غالبا وجه نظری دارد. و برعکس فقه مدنی، فقه سیاسی بیشتر ناظر به سیاست است. فقه سیاسی ،بدین سان مواجهه ای دو سویه با زندگی سیاسی و نیز وحی اسلامی از طریق زبان و دستگاه فقه است.

 علوم سیاسی و روابط بین الملل گرایش دپلماسی و روابط بین الملل:

دیپلماسی ، مدیریت روابط کشورها با یکدیگر و میان کشورها با دیگر بازیگران بین المللی است. این بازیگران شامل گروهها ، سازمان ها و افرادی هستند که در کنار دولت ها دیپلماسی را به عنوان نظامی اطلاعاتی برای بیان و دفاع از منافع و اعلان تهدیدها و اولتیماتومها به کار میبرند. در واقع دیپلماسی مجرای تماسی است برای اعلام مواضع ، جمع آوری اطلاعات و راضی یا قانع کردن یک کشور برای حمایت از مواضع کشوری دیگر.

 

رتبه و تراز برای قبولی در ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل:

رتبه و تراز را می توان مهم ترین اصل در انتخاب رشته ی داوطلب دانست. به گونه ای که اختلاف عددی در آن می تواند سرنوشت قبولی در دانشگاه را مشخص نماید. داوطلبان می بایست قبل از انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد، رتبه و تراز داوطلبان در سال های گذشته را بررسی نمایند و محل قبولی داوطلبان مذکور به همراه ظرفیت پذیرش دانشگاه های پذیرنده را بررسی نمایند. در جدول زیر چند نمونه رتبه و تراز داوطلبان سال های گذشته به تفکیک گرایش آورده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمایید.

آخرین رتبه ی قبولی ارشد علوم سیاسی و روابط بین المللی  و درصد دروس:

آخرین ها می توانند تعیین کنده و سوپاپ اطمینانی باشند. برای مشخص نمودن خط قرمز انتخاب رشته، داوطلبان می توانند با استفاده از آخرین نفرات پذیرفته شده در دانشگاه به یک دید واقع بینانه و هوشمندانه برسند به طوری که با استفاده از درصد دروس آخرین فرد پذیرفته شده در دانشگاه مورد نظر خود می توان درصد قبولی در دانشگاه مورد نظر خود را با استفاده از دانشگاه های پذیرنده ی داوطلبان سال های گذشته تخمین زده در جدول زیر می توانید نمونه هایی از آخرین رتبه و میانگین درصد دروس داوطلبان را مشاهده نمایید.

ردیف نام دانشگاه آخرین رتبه قبولی 91 آخرین رتبه قبولی 90
1 دانشگاه بین المللی  امام خمینی (ره) 76 67
2 دانشگاه پیام نور مرکز تهران 59 94
3 دانشگاه پیام نور مرکز تهران (آموزش محور) 75
4 دانشگاه تربیت مدرس – روزانه – متمرکز 24
5 دانشگاه تربیت مدرس

شبانه – متمرکز

48
6 دانشگاه تهران – روزانه متمرکز 11
7 دانشگاه تهران – شبانه متمرکز 29 42

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمایید…

 ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل:

میزان پذیرش، فاکتور مهم دیگری در انتخاب رشته ی داوطلبان می باشد. داوطلبان با اهتمام به میزان پذیرش دانشگاه مورد نظر خود می توانند دید واقع بینانه تری نسبت به انتخاب رشته پیدا کنند و اینکه دانشگاه های با ظرفیت پایین را در انتخاب رشته های خود انتخاب نکنند.

در جدول زیر لیست چند دانشگاه را به تفکیک گرایش مشاهده می کنید:

ردیف نام دانشگاه گرایش ظرفیت
1 دانشگاه بیرجند علوم سیاسی و روابط بین الملل 7
2 دانشگاه تبریز علوم سیاسی و روابط بین الملل 9
3 دانشگاه اصفهان علوم سیاسی و روابط بین الملل 6
4 دانشگاه تهران علوم سیاسی و روابط بین الملل 20
5 دانشگاه شهید بهشتی تهران اندیشه سیاسی در اسلام 2
6 دانشگاه مازندران – بابلسر اندیشه سیاسی در اسلام 6
7 دانشگاه علامه طباطبایی تهران اندیشه سیاسی در اسلام 12

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل:

با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته ی خود را تضمینی انجام دهید.

داوطلبان می توانند با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد انتخاب خود را دقیق تر و هوشمندانه انجام دهند. در این نرم افزار می توانید توجه به رتبه و تراز احتمالی خود دانشگاه هایی را که امکان قبولی در آن ها وجود دارد، مشاهده نمایند.

این نرم افزار هم چنین می تواند با توجه به دانشگاه انتخابی رتبه و تراز مورد نیاز برای قبولی در آن ها را بدست آورد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمایید…

راهنمای انتخاب رشته تکمیل ظرفیت ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل:

تکمیل ظرفیت را به طور خلاصه می توان گفت شانس مجددی برای قبول شدن!

پس از نتایج نهایی و پس از ثبت نام داوطلبان در دانشگاه مرحله ی تکمیل ظرفیت جهت پر شدن صندلی های خالی داوطلبان می رسد در این مرحله کلیه ی داوطلبانی که موفق به پذیرفته شدن در دانشگاه شده اند می توانند شانس قبولی خود را مجدد برای پذیرفته شدن در دانشگاه امتحان نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمایید.

ثبت نام دانشگاه بدون کنکور ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل:

بدون آزمون کنکور را می توان فرصتی دانست برای داوطلبانی که تمایل به آزمون کنکور نداشته، البته این فرصت برای داوطلبانی است که دارای شرایط تعیین شده از سوی دانشگاه ها را داشته باشند. یکی از این شرایط، استعدادهای درخشان و نخبگان تحصیلی بوده که امکان تحصیل در مقطع تحصیلی ارشد برای آن ها مهیاست.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک کلیک نمایید.

باتوجه به اهمیت موضوع در

انتخاب رشته مقطع کارشناسی ارشد

پیشنهاد میگردد داوطلبان کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل

از نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

استفاده نمایند.علاقه مندان میتوانند جهت تخمین احتمال قبولی خود در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل با مشاوران مرکز انتخاب رشته تماس گرفته و بررسی نمایند که در مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل میتوانند در کدام دانشگاه نمره قبولی کسب نمایند.همچنین مشاورین این مرکز به شما اطلاعاتی میدهند که داوطلبان سال گذشته با رتبه شما در مقطع کارشناسی ارشد چه نتایجی گرفتند و در کدام دانشگاه قبول شدند.

مشاورین این مرکز در موضوعات زیر به شما مشاوره میدهند:

 • علوم سیاسی و روابط بین الملل و دانشگاه مورد نظرتان، سال گذشته در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل با چه رتبه ای دانشجو گرفته شد
 • با رتبه شما چه رشته و چه دانشگاهی میتوان قبول شد؟ با استفاده از

  نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل

 • مشاوره تلفنی انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و آزاد و بهترین انتخاب که شانس قبولی شما در آن بیشتر است
 • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

  ،انتخاب رشته ارشد ،

  انتخاب رشته ارشد آزاد

 • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری،

  انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

  کنکور آزاد

تماس با مشاور