راهنمای انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

  • راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، نرم افزار انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، مشاوره تلفنی انتخاب رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

  • رتبه و تراز لازم برای قبولی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) کارشناسی ارشد، حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

  • ظرفیت پذیر رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) کارشناسی ارشد،‌ معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ارشد و مقادیر دانشگاه ها

  • مشاوره تلفنی انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، بررسی احتمال قبولی شما در رشته دانشگاه موردنظرتان براساس نتایج سال های گذشته
  • تخمین رتبه، مشاوره انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، ثبت نام دانشگاه بدون کنکور ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

پس از اعلام شدن نتایج نهایی کنکور و ثبت نام دنشجویان و آغاز کلاس ها، زمان اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه هاست؛ اما همیشه این سؤال در بین داوطلبان وجود داشته که تکمیل ظرفیت در دانشگاه ها به چه معناست؟

تکمیل ظرفیت در کنکور به چه معناست؟

وقتی تعداد ثبت نام های دانشگاه کم باشد. این کمبود توسط سازمان سنجش یا تکمیل ظرفیت پر خواهد شد. مثلاً یک دانشگاه از تعداد 35 پذیرش خود، 30 نفر ثبت نام کردند و هنوز 5 جای خالی در این دانشگاه با قیمت، این جای خالی را به وسیله ی تکمیل ظرفیت پر می شود.

اما علت جای خالی بودن دانشگاه ها پس از ثبت نام چیست؟

این جای خالی به علت عدم حضور داوطلبان پس از ثبت نام می تواند باشد و یا اینکه تعداد ثبت نامی دانشگاه ها به حد نصاب نرسیده است و یا دلایلی دیگر.

سایر کسانی که در همان آزمون شرکت کرده بودند می توانند دوباره انتخاب رشته نمایند تا اگر قبول شدند برای ثبت نام اقدام نمایند. البته داوطلبینی که قبل از تکمیل ظرفیت قبول شده ابنشد نیز می توانند شانس خود را برای قبول شدن در دانشگاه های دیگر امتحان کنند.

کلیه ی داوطلبانی که در کنکور سراسری مجاز شدند می توانند در تکمیل ظرفیت شرکت نمایند. چه آن هایی که در انتخاب رشته ی اولیه قبول شده باشند و چه قبول نشده باشند. در واقع فقط مجاز شدن مهم است.

فرض کنید داوطلبی در دانشگاه سراسری رشته ی کامپیوتری یکی از دانشگاه های دور از شهر بودمی خود ر اقبول شده است اما در دانشگاه آزاد مثلاً رشته ی برق واحد نزدیک شهر بومی خود نیز قبول شده باشد و ترجیح دهد که تا به جای ثبت نام در دانشگاه سراسری به دانشگاه آزاد برود. در این صورت یکی از ظرفیت های رشته ی کامپیوتر دانشگاه سراسری خالی می شود.

به همین ترتیب اگر رشته ها و دانشگاه های مختلف را در نظر بگیریم همه ساله تعداد بسیار زیادی از رشته ها در دانشگاه ها به دلیل انصراف دانشجو و یا ثبت نام در دانشگاه دیر دارای ظرفیت خالی می شوند. در این موقع دانشگاه اعلام تکمیل ظرفیت می کند تا دانشجویانی که می خواهد شانس خود را برای قبولی مجدد امتحان کنند، بتوانند دوباره انتخاب رشته دانشگاه نمایند.

مسلم است که دانشگاه ها زمانی می توانند متوجه شوند که آیا ظرفیت خالی دارند یا خیر که مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان به پایان رسیده باشد. برای همین است که معمولاً مدتی بعد از پایان مهلت ثبت نام دانشگاه های مختلف اعلام تکمیل ظرفیت می نمایند.

تکمیل ظرفیت یا دانشجوی انتقالی!؟

در اغلب موارد، دانشگاه ها با داوطلبینی که در انتخاب رشته ی اولیه قبول شوند و بعد در تکمیل ظرفیت نیز قبول می شوند. رفتاری شبیه به دانشجویان انتقالی دارند. مثلاً خوابگاه شامل حال آن ها نمی شود.

تکمیل ظرفیت ها از کی سر کلاس می روند؟

داوطلبانی که در تکمیل ظرفیت قبول می شوند، ورودی بهمن ماه محسوب می شوند و از نیمسال دوم تحصیلی مجاز به انتخاب رشته ارشد و آغاز ترم جدید تحصیلی شان می شوند.

برخی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که مرداد ماه، لیست پذیرش رشته های مورد نظر را به سازمان سنجش ارائه نکرده اند. ( به هر دلیلی شرایط پذیرش دانشجو برای نیمسال اول نداشته اند)

و نیمسال دوم توانایی این امر را دارند، مهرماه تعداد پذیرش در هر رشته را اعلام می کنند.

بعضی دانشگاه ها که برای اولین بار در یک رشته ی تحصیلی دانشجو می پذیرند نیز ممکن است در تکمیل ظرفیت قرار گیرند.

چه کسانی مشمول تکمیل ظرفیت نمی شوند؟

کسانی که در انتخاب رشته اولیه شرکت نکنند. مشمول تکمیل ظرفیت نمی شوند و این در حالی است که در گذشته اگر داوطلب بعد از انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه نیز قبول نمی شد، مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت نبود اما چند سالی است که این قانون برداشته شده است و غیر روزانه ها هم مشمول این طرح هستند.

 تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)، شانس مجدد برای قبولی:

تکمیل ظرفیت را همان طور که در بالا به آن اشاره شد می توان شانس مجددی برای قبولی داوطلبان دانست و داوطلبانی که پذیرفته نشده اند بتوانند وباره بخت خود را امتحان نمایند.

نرم افزارا نتخاب رشته ی تکمیل ظرفیت ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) :

داوطلبان با استفاده از نرم افزارا نتخاب رشته ی کارشناسی ارشد نیز می توانند لیست دانشگاه هایی را که دارای ظرفیت خالی می باشند و اعلام به پذیرش داوطلب نموده اند را مشاهده نمایند.

ثبت نام دانشگاه بدون کنکور ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) :

داوطلبان بسیاری هر ساله تمایل به شرکت در دانشگاه های بدون کنکور را در مقطع کارشناسی ارشد دارند. دانشگاه های بدون کنکور شرایطی را هر ساله اعلام می نمایند. برای داوطلبانی که علاقه مند به این دانشگاه ها می باشند، برای اطلاع از زمان پذیرش، شرایط پذیرش و نحوه ی ثبت نام به قسمت ثبت نام دانشگاه بدون کنکور ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) مراجعه نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر راهنمای انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (it) کلیک کنید

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:

  • بررسی قبولی شما در رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و دانشگاه موردنظرتان بر اساس کارنامه های سال های گذشته
  • بررسی شانس قبولی شما در رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) توسط نرم افزار انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
  • مشاوره انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و مقایسه دانشگاه ها توسط کارشناسان متخصص
  • رتبه و تراز لازم برای قبولی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) ، حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
  • و هر سؤالی که پیرامون انتخاب رشته ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)


تماس با مشاور