راهنمای انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

 • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

  ،انتخاب رشته ارشد کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل ، انتخاب رشته ارشد آزاد

 • نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل ،انتخاب رشته ارشد کنکور سراسری،انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد علوم سیاسی و روابط بین الملل
 • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، انتخاب رشته کارشناسی ارشد کنکور آزاد رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل
 • بررسی احتمال قبولی شما در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل و دانشگاه مورد نظرشما توسط

  نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 • مشاوره تلفنی انتخاب رشته و اینکه با رتبه شما سال گذشته چه رشته و دانشگاهی قبولی داشتند

پس از اعلام شدن نتایج نهایی کنکور و ثبت نام دانشجویان و آغاز کلاس ها، زمان اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه ها می رسد. اما تکمیل ظرفیت دانشگاه ها به چه معناست و به چه صورت انجام می پذیرد.

تکمیل ظرفیت :

هنگامی که تعداد ثبت نامی ها به حد نصاب نرسد و دانشگاه ها ظرفیت خالی داشته باشند، این کمبود توسط سازمان سنجش و آموزش کشور به وسیله ی تکمیل ظرفیت پر خواهد شد. مثلاً در نظر بگیرید تعداد پذیرش یک دانشگاه 25 نفر باشد و تعداد ثبت نامی های آن دانشگاه 20 نفر باشد. حال تعداد 5 نفر ظرفیت خالی در این دانشگاه وجود دارد. در مرحله ی تکمیل ظرفیت دانشگاه فوق اقدام به پذیرش دانشجو می نماید.

ثبت نام نکردن داوطلبان می تواند به دلایل گوناگون نظیر اینکه برای مثال داوطلب دانشگاه شهدا را در گرایش اندیشه اسلامی انتخاب کرده در انتخاب رشته ی سراسری خود و همچنین گرایش علوم سیاسی و روابط بین الملل را در دانشگاه آزاد تهران جنوب انتخاب نموده و دانشجو تصمیم می گیرد که در دانشگاه آزاد تهران جنوب به تحصیل بپردازد. در این صورت صندلی این داوطلب در دانشگاه مشهد خالی می ماند و این فرصت به داوطلب دیگر در مرحله ی تکمیل ظرفیت داده می شود. سایر کسانی که در همان آزمون شرکت کرده بوند می توانند مجدد انتخاب رشته ارشد نمایند تا اگر پذیرفته شدند برای ثبت نام خود اقدام نمایند. البته داوطلبینی که قبل از تکمیل ظرفیت قبول شده باشند نیز می توانند شانس خود را برای پذیرفته شدن در دانشگاه های دیگر امتحان نمایند. کلیه ی داوطلبانی که در کنکور سراسری مجاز شدند می توانند در تکمیل ظرفیت شرکت نمایند. چه آن هایی که در انتخاب رشته ی اولیه پذیرفته شده باشند و چه قبول نشده باشند. در واقع فقط مجاز شدن مهم می باشد. فرض کنید داوطلبی در دانشگاه سراسری رشته ی کامپیوتر یکی از دانشگاه های دور از شهر محل سکونت خود قبول شده است. اما در دانشگاه آزاد مثلاً رشته ی عمران واحد نزدیک شهر محل سکونت خود پذیرفته شده باشد و ترجیح دهد تا به جای ثبت نام در دانشگاه سراسری به دانشگاه آزاد برود و با توجه به این موضوع یکی از ظرفیت های دانشگاه دولتی خالی می ماند.

به همین ترتیب اگر رشته ها و دانشگاه های مختلف را در نظر بگیریم همه ساله تعداد بسیار زیادی از رشته ها و دانشگاه ها خالی می مانندو اعلام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد فرصت خوبی برای شانس قبولی داوطلبان می باشد.

مسلماً دانشگاه ها زمانی می توانند متوجه شوند که آیا ظرفیت خالی دارند و یا خیر که مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان به پایان رسیده باشد. برای همین است که معمولاً مدتی پس از پایان مهلت ثبت نام دانشگاه های مختلف اعلام تکمیل ظرفیت می شود.

تکمیل ظرفیت ها از چه زمانی سر کلاس می روند؟

داوطلبانی که در تکمیل ظرفیت قبول شده اند ورودی بهمن ماه محسوب می شوند و از نیمسال دوم تحصیلی مجاز به انتخاب رشته و آغاز ترم جدید تحصیلی خود می شوند. برخی دانشگاه ها که مرداد ماه لیست پذیرش رشته های مورد نظر را به سازمان سنجش ارایه نکرده اند.  به هر دلیلی شرایط پذیرش برای نیمسال اول تحصیلی را نداشته اند) و نیمسال دوم توانایی این امر را دارند. مهرماه تعداد پذیرش در هر رشته را مشخص می نمایند.

چه کسانی مشمول تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد نمی شوند؟

کسانی که در انتخاب رشته ی اولیه شرکت نکرده اند، مشمول تکمیل ظرفیت نخواهد شد. این در حالی است که در گذشته، اگر داوطلب بعد از انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه نیز قبول نمی شد، مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت نبود. اما چند سالی است که این قانون برداشته شده است و غیر روزانه ها هم مشمول این طرح می باشند.

 تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل، شانس مجددی برای قبولی:

دانش آموختگانی که پذیرفته نشده اند می توانند با توجه به رتبه و تراز خود، شانسی مجدد برای انتخاب رشته ی خود پیدا کنند شاید بدین علت است که تکمیل ظرفیت را دومین انتخاب داوطلب می نمایند و انتخاب رشته ارشد در این مرحله به مراتب مهم تر از رتبه ی اول بوده چرا که میدان نبردی است برای حداقل میزان پذیرش دانشگاه ها که داوطلبان با کمی دقت می توانند در دانشگاه مورد نظر خود پذیرفته شوند.

نرم افزار انتخاب رشته ی تکمیل ظرفیت ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل:

نرم افزار انتخاب رشته قابلیت این را داراست که میزان ظرفیت که دانشگاه ها در سال های گذشته در مرحله ی تکمیل ظرفیت اعلام نموده اند را به تفکیک گرایش به داوطلبان نمایش دهد. اگر چه بعضی از داوطلبان رشته های اعلام شده در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد را رشته های خوبی نمی دانند، اما در سال های گذشته، رشته هایی که در تکمیل ظرفیت توسط دانشگاه ها اعلام شده است، رشته و گرایش های نسبتاً خوبی بوده است.

ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل:

داوطلبان می توانند بدون کنکور ثبت نام خود را در دانشگاه ها در مقطع ارشد انجام دهند. البته ثبت نام در این مقطع، مشمول داشتن شرایط می باشد. که شرایط های متفاوتی برای پذیرش در این مقطع وجود دارد یکی از این شرایط، داوطلبان استعداد های درخشان و نخبگان تحصیلی بوده که می توانند بدون آزمون کنکور در مقطع ارشد به ادامه تحصیل بپردازند. برای کسب اطلاعات کامل تر در این زمینه به قسمت ثبت نام بدون کنکور مراجعه نمایید

جهت اطلاعات بیشتر درمورد راهنمای انتخاب رشته ارشد علوم سیاسی و روابط بین المللی کلیک نمایید

باتوجه به اهمیت موضوع در

انتخاب رشته مقطع کارشناسی ارشد

پیشنهاد میگردد داوطلبان کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل

از نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

استفاده نمایند.علاقه مندان میتوانند جهت تخمین احتمال قبولی خود در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل با مشاوران مرکز انتخاب رشته تماس گرفته و بررسی نمایند که در مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل میتوانند در کدام دانشگاه نمره قبولی کسب نمایند.همچنین مشاورین این مرکز به شما اطلاعاتی میدهند که داوطلبان سال گذشته با رتبه شما در مقطع کارشناسی ارشد چه نتایجی گرفتند و در کدام دانشگاه قبول شدند.

مشاورین این مرکز در موضوعات زیر به شما مشاوره میدهند:

 • علوم سیاسی و روابط بین الملل و دانشگاه مورد نظرتان، سال گذشته در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل با چه رتبه ای دانشجو گرفته شد
 • با رتبه شما چه رشته و چه دانشگاهی میتوان قبول شد؟ با استفاده از

  نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل

 • مشاوره تلفنی انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و آزاد و بهترین انتخاب که شانس قبولی شما در آن بیشتر است
 • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

  ،انتخاب رشته ارشد ،

  انتخاب رشته ارشد آزاد

 • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری،

  انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل

  کنکور آزاد

تماس با مشاور