راهنمای انتخاب رشته ارشد آمار

  • راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد آمار ، نرم افزار انتخاب رشته ارشد آمار ، مشاوره تلفنی انتخاب رشته آمار

  • رتبه و تراز لازم برای قبولی رشته آمار کارشناسی ارشد، حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی ارشد آمار

  • ظرفیت پذیر رشته آمار کارشناسی ارشد،‌ معرفی رشته آمار ارشد و مقادیر دانشگاه ها

  • مشاوره تلفنی انتخاب رشته ارشد آمار ، بررسی احتمال قبولی شما در رشته دانشگاه موردنظرتان براساس نتایج سال های گذشته
  • تخمین رتبه، مشاوره انتخاب رشته ارشد آمار ، ثبت نام دانشگاه بدون کنکور ارشد آمار

ترسیم آینده با انتخاب رشته:

آینده شغلی هر فرد در 3 مرحله رقم می خورد. مرحله اول انتخاب رشته تحصیلی در دوره متوسطه، ‌دومین مرحله انتخاب رشته دانشگاهی و مرحله سوم انتخاب رشته کارشناسی ارشد است که به اندازه 2 مرحله قبلی حساس و تأثیر گذار می باشد. در نظر گرفتن صرف علاقه و عدم توجه به توانمندی و استعداد و محدودیت ها در انتخاب رشته باعث آسیب به آینده تحصیلی و شغلی داوطلب می گردد. به طور کلی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد باید به 3 عامل علاقه، استعداد و امکانات توجه داشت.  انتخاب رشته انتخابی است سرنوشت ساز که کوچکترین بی تدبیری و تصمیم گیری از روی احساسات می تواند آمال و آرزوهای فرد را تهدید کند. فرد بایست در انتخاب رشته واقع بینانه و با دقت در کارنامه آزمون (رتبه در زیرگروه ها، نمره آزمون)

فرد بایست در انتخاب رشته واقع بینانه و با دقت در کارنامه آزمون (رتبه در زیرگروه ها، نمره آزمون) و با تکیه بر واقعیات مرتبط به استعدادها و توانمندی های خود انتخاب کنند. با تفاسیر بالا حساسیت انتخاب اقتضا می کند تا فرد با سعه صدر، مطالعه و استفاده از تجربیات افراد مطلع دست به انتخابی درست بزند. داوطلبان ممکن است حین انتخاب رشته تحت تأثیر عوامل مخرب قرار بگیرد. این عوامل عبارتند از:

1- انتخاب رشته در فضای احساسی و آرمانی

2- در نظر گرفتن شرایط ورود به رشته ای خاص

اینکه داوطلب تحت تأثیر جو رشته ای خاص و بدون توجه به توانایی روحی، مالی و رتبه آن  رشته را انتخاب می کند و یا اینکه به لحاظ استعداد و توانایی ورود به تحصیل در آن دانشگاه را دارد اما شرایط ذهنی متناسب با زمینه های کاری رشته مورد نظر در آینده را ندارد.

برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید توصیه می کنیم که از همین حالا برای کسب اطلاعات در مورد رشته ها،‌دانشگاه ها و بازار کار هر رشته از مشاوران با تجربه، اساتید دانشگاهی، پذیرفته شدگان و فارغ التحصیلان این رشته در سالهای گذشته و شاغلین آن کمک بگیرند.

 

مجموعه آمار در مقطع کارشناسی ارشد (کد 1207) در مجموعه علوم پایه دارای گرایشهای زیر است:

1- کارشناسی ارشد آمار ریاضی: خلاف تصور عمومی دانشجویان رشته آمار ریاضی اصلا محض  نیست بعضاً دانشجویان مشغول تحصیل در این گرایش درک کاربردی تری نسبت به دانشجویان سایر گرایش های آمار دارند. بین گرایش های ارشد آمار قبولی در گرایش آمار ریاضی به دلیل ظرفیت بیشتر، راحت تر است. نکته جالب در مورد این گرایش این است که تمام دانشگاه هایی که کارشناسی ارشد آمار ریاضی را دارند متناسب با اهداف آموزشی سرفصل های درسی متفاوتی درنظر می گیرند:

دروس تخصص دوره کارشناسی ارشد آمار ریاضی (16 ماه)

دروس تعداد واحد دروس تعداد واحد
آنالیز ریاضی 4 استنباط آماری 1 3
استنباط آماری 2 4 احتمال 1 4
پایان نامه 2 سمینار 6

 

دروس اختیاری دوره کارشناسی ارشد آمار ریاضی (6) واحد 1

دروس تعداد واحد دروس تعداد واحد دروس تعداد واحد
آنالیز حقیقی 1 4 احتمال 2 4 نظریه صف 4
آنالیز چند متغیره 4 فرآیندهای تصادفی 2 4 نظریه نمونه گیری 4
مدلهای خطی 1 4 سری زمانی 2 4 مباحث خصوصی 4
مدلهای خطی 2 4 نظریه تصمیم 4 روش های دنباله ای 4
روشهای  نا پارامتری 4 فنون آماری 4

 

2- گرایش ارشد آمار اقتصادی – اجتماعی: این گرایش به آمار کاربردی شهرت دارد و نسبت به سایر گرایش های  آمار ظرفیت پذیرش کمتری دارد. و فقط چند دانشگاه در کل کشور این رشته را دارند. فارغ التحصیلان ارشد این گرایش توانایی تجزیه و تحلیل و مدلسازی، آماری طرح های اجتماعی و اقتصادی را کسب می کنند. گرایش ارشد آمار اقتصادی- اجتماعی مقطع دکترا ندارد.

 

دروس تخصصی دوره کارشناسی ارشد آمار اقتصادی اجتماعی

دروس تعداد واحد دروس تعداد واحد دروس تعداد واحد
آمار استنباطی 1 4 تحلیل متغیر های پیوسته و گسسته 4 پایان نامه 22
نمونه گیری 4 سمینار 6
مدلهای خطی 1 4      

 

دروس اختیاری دوره کارشناسی ارشد آمار اقتصادی اجتماعی

دروس تعداد واحد دروس تعداد واحد
آمار استنباطی2 4 شاخص های اجتماعی – اقتصادی 3
شبیه سازی 3 مباحث ویژه آماری 3
کنترل کیفیت آماری 4 فرآیندهای تصادفی 2 4
مدیریت سازمان های آماری 3 پروژه آماری 3
مدلهای خطی 2 4

 

گرایش آمار بیمه: کارشناسی ارشد بیمه یا آمار آکچواری در سال 74 تصویب شد اما با گذشت حدود 20 سال هنوز به جایگاه درخور خود نرسیده است که دلیل اصلی آن نداشتن اساتید متخصص برای تکمیل کادر آموزشی است. ظرفیت این رشته در مقطع ارشد کم است و  فقط دانشگاه علامه طباطبایی آن را ارائه می دهد. هدف این رشته آموزش فارغ التحصیلانی است که قدرت تجزیه و تحلیل و مدلسازی مسائل آمار و احتمال بیمه را داشته باشند مثلاً ارزیابی خدمات مالی و مدیریت ریسک مالی و ارزش گذاری قرارداد های بیمه ای.

دروس تخصصی دوره کارشناسی ارشد آمار بیمه

دروس تعداد واحد دروس تعداد واحد
استنباط آماری برای بیمه 4 نظریه ریسک 4
احتمال و فرآیندهای تصادفی در بیمه 4 نظریه بیمه گری 4
پایان نامه 4 سمینار 6

 

گرایش کارشناسی ارشد علوم محاسبات و برنامه ریزی بیمه:

این گرایش برای کسانی که مهارت خوبی در زبان انگلیسی، ریاضی و فهم دروس آماری دارند، انتخاب بسیار مناسبی است.

دروس آموزشی دوره کارشناسی ارشد علوم محاسبات و برنامه ریزی بیمه (لازم به ذکر است این گرایش در سال 94 پذیرشی نداشته اما تا سال 93 چه به صورت روزانه چه به صورت نوبت دوم در مقطع ارشد دانشجو می پذیرفت)

دروس تعداد واحد دروس تعداد واحد
اصول بیمه 4 اقتصاد 4
آمار ریاضی و استنباط آماری 4 ریاضیات محاسبات فنی بیمه 2 4
ریاضیات محاسبات فنی بیمه 1 4 اقتصاد بیمه 3
ریاضیات مالی 4 نظریه ریسک 3
سری های زمانی 3

 

گرایش کارشناسی ارشد آمار زیستی:

این گرایش از آمار زیر نظر وزارت بهداشت است و کنکورش از وزارت علوم جداست، آمار زیستی یکی از گرایش های خوب مجموعه آمار است که نسبت به گرایش آمار ریاضی اشباع نشده و در مقطع دکترا هم پذیرش دارد و احتمال قبولی و جذب هیئت علمی آن بهتر است برای شرکت  در آزمون دکترای آمار زیستی حتماً بایست فارغ التحصیلان ارشد آمار زیستی باشند و فارغ التحصیلان سایر گرایش های آمار مجاز به شرکت در آن نیستند. فارغ التحصیلان این گرایش طی تحصیل توانایی استفاده از روش­های آماری در حل مسائل حوزه  بهداشت ژنتیک و بیولوژی انسانی را کسب می کند.

 

دروس تخصصی دوره کارشناسی ارشد آمار زیستی

دروس تعداد واحد دروس تعداد واحد
استنباط آمار زیستی 3 روش های آمار زیستی 2 3
روشهای آمار زیستی 3 3 تحلیل داده های بقا در تحقیقات پزشکی 3
طرح و تحلیل کار آزمایی بالینی 3 تحلیل چند متغیره کاربردی 3
سمینار 2

 

 دانشگاه هایی که ارشاد آمار زیستی را ارائه می کنند:

(بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد 5)

دانشگاه های علوم پزشکی: اصفهان، اهواز، اراک، ایران، شهر کرد، کرمان، تهران، تربیت مدرس، شیراز، کرمانشاه، شهید بهشتی، یزد، همدان، تبریز، ایلام، مشهد، مازندران، گلستان و زنجان

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد آمار زیستی برای ادامه تحصیل مجاز به شرکت در آزمون دکترای علوم پزشکی در رشت های: آمار زیستی، آموزش پزشکی، اقتصاد سلامت، گفتار درمانی، مددکاری اجتماعی، انفورماتیک پزشکی، سلامت و رفاه اجتماعی، اپیدمیولوژی، زیست پزشکی

حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی در گرایشهای مختلف کارشناسی ارشد آمار

آزمون کارشناسی ارشد برگزار شد خوب یا بد، الان نباید به آزمون و جنبه های منفی آن فکر کنید نتیجه آزمون هر چیزی که باشد مرحله بعد از آن هم می تواند به همان اندازه حساس و تأثیر گذار باشد.

 

انتخاب رشته ارشد ……….. انتخاب دانشگاه ………. انتخاب فرصت های شغلی در آینده …….. انتخاب فرصت ادامه تحصیل…

الان زمان فکر کردن به اینهاست. به عنوان یک داوطلب کنکور کارشناسی ارشد رشته آمار استفاده از آمار و ارقام و نتایج آزمون داوطلبان سال های گذشته میتواند در انتخاب  رشته ارشد به شما کمک کند تا با آگاهی از آخرین رتبه و درصد قبولی گرایش های مختلف در واحد های دانشگاهی پیش بینی کنید که با رتبه و درصدی که شما در آزمون کارشناسی ارشد کسب کرده اید شانس قبولی در چه گرایشی از آمار و در چه دانشگاهی را دارید. با توجه به نتایج قبولی سالهای گذشته آخرین رتبه های قبولی در گرایش آمار ریاضی: روزانه 326، شبانه 4140، پردیس خودگردان 5600، مجازی 3300، پیام نور 4530، غیر انتفاعی 4660، مجاز ویژه شاغلین 5440

 آخرین رتبه های قبولی در گرایش آمار اجتماعی و اقتصادی:

این گرایش نسبت به گرایش آمار ریاضی دارای ظرفیت کمتری است. به طور کلی برای قبولی در این رشته در واحد های روزانه، شبانه، پیام نور، پردیس خودگردان و غیر انتفاعی بایست رتبه زیر 2500 داشته باشید. گرایش آمار بیمه (بیم سنجی) روزانه، شبانه و پردیس تنها در 2 واحد آموزشی (دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه شهید علامه طباطبایی تهران ارائه می شود. برای قبولی در نوبت دوم و روزانه رتبه های زیر 1000 و برای قبولی پردیس دانشگاه شهید بهشتی در حدود رتبه 3800 نیز پذیرفته شده است. برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد آمار بایستی به رتبه و نمره در هر گرایش دقت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب رشته ارشد آزاد و سراسری می توانید از نرم افزار رایگان انتخاب رشته خانه مشاوره کمک بگیرید و انتخاب رشته ای منطقی و هدفمند داشته باشید.

 

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد آمار:

داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد رشته آمار سال 96 برای 3 گرایش (آمار ریاضی، آمار بیمه، آمار اقتصادی- اجتماعی) آزمون مشترکی دارند که با توجه به درصد و رتبه در هر گرایش و ظرفیت هر گرایش در دانشگاه ها دقت داشته باشید. به طور کلی گرایش آمار ریاضی بیشتری ظرفیت را داراست ( روزانه 470 نفر- شبانه 170 نفر- پردیس های خودگردان 56 نفر – پیام نور 120، مجازی پیام نور 240 نفر، غیر انتفاعی 80 فر، مجازی ویژه شاغلین 320 نفر)

گرایش آمار اقتصادی و اجتماعی ( 59 نفر روزانه، 30 نفر نوبت دوم، 12 نفر پردیس خودگردان، 20 نفر غیر انتفاعی) گرایش آمار بیمه ( بیم سنجی) کمترین ظرفیت را دارد و تنها در روزانه 25 نفر، نوبت دوم 17 نفر، پردیس خودگردان 10نفر) پذیرش می کنند. آگاهی از ظرفیت پذیرش گرایش و دانشگاه ها این امکان را برای شما فراهم می کند تا متناسب با نتیجه آزمون خود  در گرایش و دانشگاهی که ظرفیت پذیرش بیشتری دارد، شانس پذیرفته شدن بیشتری هم داشته باشد. برای اطلاعات تکمیلی در رابطه با ظرفیت پذیرش رشته و گرایش مد نظر خود در دانشگاه های سراسری و آزاد از نرم افزار انتخاب رشته خانه مشاوره بهره بگیرید.

نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد آمار دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد:

با توجه به یکپارچه شدن آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد، انتخاب رشته امسال با سال های گذشته متفاوت خواهد بود. داوطلبان می توانند با بهره گیری از نرم افزار انتخاب رشته آزمون سراسری و نرم افزار انتخاب رشته آزاد بهصورت مجزا و تخصصی با توجه به نتیجه آزمونشان و با درنظر گرفتن کارنامه های قبولی داوطلبان سال های گذشته و تغییر شرایط امسال احتمال قبولی در گرایش ها و دانشگاه ها را پیش بینی کرده و متناسب با آن اولویت های انتخاب رشته ارشد خود را مشخص کنید.

 

شرایط بورسیه و ادامه تحصیل رشته آمار در خارج از کشور:

آگاهی از شرایط بورسیه و ادامه تحصیل برای عده ای از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد بسیار مورد توجه رشته آمار جز رشته های علوم پایه است که شرایط ادامه تحصیل در خارج از  کشور را داراست و جز رشته هایی است که ظرفیت بورس اعزام به خارج از کشور را دارد. در بین گرایش های آمار، گرایش آمار زیستی گرایشی است که نسبت به سایر گرایش ها شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی در خارج از کشور به خصوص در مقطع دکترا دارد. برای آگاهی بیشتر با شرایط بورسیه تحصیلی خارج از کشور گرایش های مختلف ارشد آمار و دانشگاه ها و کشورهایی که در هر رشته امکان بورسیه را دارند از کادر مشاورین مجرب خانه مشاوره راهنمایی بگیرید.

راهنمای انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد رشته آمار:

انتخاب رشته تکمیل ظرفیت برای دانشگاه های سراسری و دانشگاه های آزاد بعد از اعلام اسامی پذیرفته شده در شهریور ماه و ثبت نام داوطلبان در واحدهای دانشگاهی متناسب با ظرفیت های خالی در مهرماه و در نوبت بعدی در بهمن ماه با انتشار دفترچه راهنما امکان پذیر است. گاهاً رشته ها و دانشگاه های معتبر نیز در لیست رشته ها و دانشگاه های دفترچه انتخاب  رشته تکمیل ظرفیت ارائه می شوند. آگاهی از ظرفیت خالی رشته ها و دانشگاه ها و تراز و رتبه مورد نیاز برای قبولی در هر یک از انتخاب ها می تواند برای انتخاب رشته تکمیل ظرفیت بسیار کمک کننده باشد که برای کسب اطلاعات و انتخاب رشته تکمیل ظرفیت از نرم افزار انتخاب رشته تکمیل ظرفیت آزمون سراسری و آزاد استفاده کنید تا با شانس بیشتری در تکمیل ظرفیت شرکت کنید.

 

ثبت نام دانشگاه بدون کنکور کارشناسی ارشد آمار:

در مقطع کارشناسی ارشد ورود به دانشگاه بدون آزمون با داشتن شرایطی، از طریق سهمیه فارغ التحصیلان ممتاز و استعدادهای درخشان که هر واحد دانشگاهی چه دانشگاه های آزاد و چه دانشگاه های سراسری، 10 درصد ظرفیت مازاد بر پذیرش از طریق کنکور کارشناسی ارشد را به برترین های هر رشته در نیمسال ورودی اختصاص می دهد.  مورد دوم پذیرش از طریق شیوه نامه داخلی پردیس های خودگردان می باشد که هر واحد پردیس دانشگاهی رشته هایی خاص را با شرایط اختصاصی دانشگاه خود پذیرش می کند. برای کسب آگاهی از لیست رشته ها و دانشگاه ها و شرایط اختصاصی هر دانشگاه از نرم افزار انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد و سراسری خانه مشاوره کمک بگیرید.

 

مشاوره انتخاب رشته مجازی کنکور:

داوطلبان کارشناسی ارشد آزاد و سراسری می توانند با بهره گیری از نرم افزار مجازی انتخاب رشته موجود در سایت خانه مشاوره و تماس با کارشناسان ما بر اساس نتایج سالهای گذشته انتخاب رشته ای درست و منطقی داشته باشید و با اطمینان بیشتری انتخاب هایی داشته باشید که شانس قبولی بیشتری در آنها دارید.

 

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:

  • بررسی قبولی شما در رشته آمار و دانشگاه موردنظرتان بر اساس کارنامه های سال های گذشته
  • بررسی شانس قبولی شما در رشته آمار توسط نرم افزار انتخاب رشته ارشد آمار
  • مشاوره انتخاب رشته ارشد آمار ، معرفی رشته آمار و مقایسه دانشگاه ها توسط کارشناسان متخصص
  • رتبه و تراز لازم برای قبولی ارشد آمار ، حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی کارشناسی ارشد آمار
  • و هر سؤالی که پیرامون انتخاب رشته ارشد آمار


تماس با مشاور