انتقالی دانشگاه

 • جزئیات شرایط انتقال دانشجویان دانشگاه در حال تحصیل
 • شرایط انتقال از دانشگاهی به دانشگاه دیگر، آیین نامه نقل و انتقالات دانشگاه آزاد و شرایط اختصاصی آن
 • شرایط انتقالی از دانشگاه دولتی و میزان پذیرش دانشجوی انتقالی
 • مشاوره تلفنی انتقالی دانشگاه از دولتی به دولتی و آزاد و پاسخگویی به تمامی سؤالات متداول

بعضی از دانشجویان بنا به دلایل دوری از خانواده و یا شرایط شغلی و فردی خود تصمیم به انتقال می گیرند. انتقال دانشگاهی به معنی تغییر محل دانشگاه مبدأ دانشجو به دانشگاه مقصد است. اگر در شرایطی هستید که قصد انتقال دارید اما با ابهامات و سؤالات مختلفی رو به رو هستید، توصیه می کنم حتماً ادامه مطالب را دنبال کنید.

جزئیات شرایط انتقال دانشجو:

متقاضیانی که می خواهند مهمان شوند یا انتقالی بگیرند، لازم است در زمان مشخص شده برای ثبت درخواست خود در سیستم خدمات آموزشی دانشگاه مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند. بر طبق روال ضوابط مهمان و انتقال دانشجو، سکونت دائم یا مدت دار وی در شهری که قصد انتقال به دانشگاه آنجا را دارد، اهمیت دارد و معمولاً اولویت انتقال و مهمان با دانشجویان خانم می باشد.

غالباً ثبت درخواست دانشجو برای انتقال و مهمان شدن در اواسط بهار انجام می شود و تا پایان تابستان هر دو دانشگاه مبدأ و مقصد فرصت دارند تا بررسی های لازم جهت پذیرش فرد متقاضی را انجام دهند. دانشجویان پذیرش شده به عنوان مهمان در طی یک ترم در دانشگاه مقصد ادامه تحصیل می دهند و در صورت موافقت با انتقال دائم او، از این به بعد به عنوان دانشجویی جدید دانشگاه مقصد پذیرفته خواهد شد.

برای اطلاعات از جزئیات دقیق شرایط انتقال دانشجویان با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

موارد مجاز انتقال از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر:

انتقال از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر معمولاً بر اساس سنخیت و ویژگی های مشترک آن دو صورت می گیرد. بدین معنی که انتقالی دانشگاه آزاد اسلامی، انتقالی دانشگاه دولتی، انتقالی دانشگاه پیام نور، انتقالی دانشگاه غیر انتفاعی و انتقالی دانشگاه علمی کاربردی به هرکدام از واحدهای دیگر این دانشگاه ها در شهر محل سکونت دانشجوی متقاضی صورت می گیرد. در این میان انتقال دانشگاه دولتی به دانشگاه شبانه و غیر انتفاعی و نیز از روزانه دولتی به پیام نور نیز وجود دارد و در واقع انتقال دانشجو از دانشگاه های دولتی روزانه به دانشگاه های پایین تر امکان پذیر است. اما بر عکس آن ممکن نیست. برای مثال متقاضیان انتقال دانشگاه شریف یا انتقال دانشگاه علوم پزشکی تهران با دانشگاه مقصد پایین یا همطراز انجام می شود، اما بر عکس این قضیه غیر ممکن خواهد بود.

برای اطلاع از آخرین ضوابط و تغییرات مربوط به انتقال از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

میزان پذیرش دانشجوی انتقالی از سوی دانشگاه ها:

دانشگاه های مختلف کشور برای پذیرش دانشجویان انتقالی بسته به سیاست های آموزشی خود و قوانین مربوط به امور آموزشی از ظرفیت های متفاوتی برخوردار هستند. دانشگاه های غیر انتفاعی از دانشگاه های تهران، ظرفیت یک چهارم کل متقاضیان و دانشگاه های استان تهران کمتر از ¼ و حدود 20 درصد ظرفیت پذیرش دارند. دانشگاه های غیر دولتی هم به حدود 14 درصد بیشتر به نسبت کل دانشجویان را دارا هستند. مشاوران مرکز آخرین اخبار انتقال و مهمان دانشجو را در اختیار شما قرار می دهند، تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاع از تعداد پذیرش دانشجوی انتقالی در هر یک از دانشگاه های مورد نظر خود با مشاوران مرکز تماس بگیرید.شرایط انتقالی از دانشگاه دولتی به دولتی:

دانشجوی پذیرفته شده برای انتقال ابتدا به صورت مهمان خواهد بود. این دانشجو باید در سه ترم متوالی میانگین نمرات بالاتر از دانشجویان هم رشته و هم ورودی دانشگاه مقصد را کسب نماید و در صورت عدم احراز آن باید به دانشگاه اولیه خود باز گردند.

همچنین دانشجویان انتقالی از دانشگاه دولتی به دولتی در مدت زمان مهمان شدن، باید شهریه مطابق با تعرفه دانشجویان نوبت دوم پرداخت کنند و امکان استفاده از خوابگاه دانشجویی دانشگاه جدید را نخواهند داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط انتقالی از دانشگاه دولتی به دولتی با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

آیین نامه نقل و انتقالات دانشگاه آزاد:

شرایط اختصاصی: متقاضیان انتقال و مهمانی دانشگاه آزاد با مراجعه به سیستم منادا به آدرس manada.iau.ir می توانند درخواست خود را ثبت نمایند. بر اساس آیین نامه نقل و انتقالات دانشگاه آزاد موارد زیر مشمول مهمان و انتقالی می شوند:

 • انتقال دانشگاه آزاد ایثارگران 25 درصد و بالار و همسر و فرزندان آنان را شامل می شود.
 • معلولان جسمی و نابینا و ناشنوا
 • همسر و فرزندان اعضای هیأت علمی تمام وقت شاغل، بازنشسته و فوت شده و نیمه وقت دانشگاه آزاد
 • انتقال فارغ التحصیلان دبیرستان های سما

برای دریافت آیین نامه جدید نقل و انتقالات دانشگاه آزاد با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

شرایط عمومی:

 • امکان درخواست انتقال برای دانشجویان پذیرفته شده از طریق آزمون وجود دارد.
 • دانشجویان پژوهش محور نمی توانند درخواست انتقال بدهند.
 • واحدهای الکترونیکی و غیر حضوری به سایر واحدها منتقل نمی شوند.

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:

 • جزئیات شرایط انتقال دانشجویان دانشگاه در حال تحصیل
 • شرایط انتقال از دانشگاهی به دانشگاه دیگر، آیین نامه نقل و انتقالات دانشگاه آزاد و شرایط اختصاصی آن
 • شرایط انتقالی از دانشگاه دولتی و میزان پذیرش دانشجوی انتقالی
 • مشاوره تلفنی انتقالی دانشگاه از دولتی به دولتی و آزاد و پاسخگویی به تمامی سؤالات متداول

 

 

تماس با مشاور