انتخاب رشته ارشد آزاد برق

  • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ارشد سراسری، انتخاب رشته ارشد آزاد
  • نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ارشد کنکور سراسری،انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد
  • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، انتخاب رشته کارشناسی ارشد کنکور آزاد
  • بررسی احتمال قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظرشما توسط نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد
  • مشاوره تلفنی انتخاب رشته و اینکه با رتبه شما سال گذشته چه رشته و دانشگاهی قبولی داشتند

معرفی رشته برق:

 مهندسی برق (Electrical Engineering) زیر مجموعه ای از مهندسی است که به مطالعه و کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می پردازد. می توان مهندسی برق را به دو قسمت عمده تقسیم کرد:

بررسی و طراحی سیستم های انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی و یا بررسی و طراحی سیستم های الکترونیکی برای پردازش و انتقال اطلاعات، نظیر رایانه ها، سامانه های مخابراتی، مدارهای مجتمع، رادار و نظایر آن. فراگیر شدن استفاده از انرژی الکتریکی و افزایش نیاز به انتقال و نیز پردازش سریعتر اطلاعات،‌ مهندسی برق را به یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین زمینه های مهندسی و صنعت تبدیل کرده است.

گرایش های مهندسی برق:

گرایش الکترونیک:

گرایش الکترونیک به دو زیر بخش عمده تقسیم می شود:

بخش اول: میکرو الکترونیک است که شامل علم مواد، فیزیک الکترونیک و طراحی ساخت قطعات، از ساده ترین شکل آنها تا پیچیده ترین مشکل است. بخش دوم مدار و سیستم نامیده می شود و هدف آن طراحی و ساخت سیستم ها و تجهیزات الکترونیکی با استفاده از قطعات ساخته شده برق است که محور مهندسی توسط متخصصان میکرو الکترونیک است. گرایش الکترونیکی یکی از گرایش های جالب اصلی آن، آشنایی با قطعات نیمه هادی، توصیف فیزیکی این قطعات، عملکرد آنها و در نهایت استفاده از این قطعات برای طراحی و ساخت مدارها و دانشگاه هایی است که کاربردهای فنی و روزمره زیادی دارند.

گرایش مخابرات:

مخابرات از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل شده است. در گرایش میدان دانشجویان با مفاهیم میدان های مغناطیسی، امواج، ماکروویو، آنتن و … آشنا می شوند. یکی از فعالیت های عمده گرایش سیستم،‌طراحی فیلترهای مختلفی است که می توانند امواج مزاحم شامل صوت یا پارازیت را از امواج اصلی تشخیص و آن ها را حذف کرده و تنها امواج اصلی را از آنتن دریافت کنند.

 

گرایش کنترل

هدف این علم،‌کنترل خروجی های یک سیستم بر مبنای ورودی های آن و با توجه به شرایط ویژه و نکات مورد نظر طراحی آن سیستم است.

کنترل فرآیند تصفیه نفت در یک پالایشگاه، کنترل عملکرد یک نیروگاه برق، سیستم کنترل ناوبری یک کشتی و … نمونه های متنوعی از کاربرد علم کنترل هستند.

گرایش قدرت:

مهندسی این گرایش، تولید برق در نیروگاه ها، انتقال برق از طریق خطوط انتقال و توزیع آن در هدف اصلی شبکه های شهری و در نهایت توزیع آن برای مصارف خانگی و کارخانجات است.

این گرایش خود به چندین زیر گرایش تقسیم می شود.

مبحث انتقال و توزیع: به روش های مختلف انتقال برق و همچنین مدیریت شبکه و توزیع بهتر را مطالعه می کند.

حفاظت:

به محافظت از انواع وسایل و تجهیزات حفاظتی در برابر حوادث مختلف می پردازد.

ماشین های الکتریکی:

شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهای الکتریکی میشود که این شاخه از زمینه های مهم صنعتی و پژوهشی گرایش قدرت است.

گرایش مهندسی پزشکی:

گرایش بسیار خوبی میباشد که رو به رشد میباشد و مهندسین این گرایش بیشتر در زمینه نصب و پشتیبانی دستگاه های حساس بیمارستانی و آزمایشگاهی و نیز ساخت محدود ادوات توان بخشی مشغول به کارند.

 

گرایش مکاترونیک

مکاترونیک (مهندسی مکانیک و الکترونیک) تلفیق سه رشته ی مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است. هدف مکاترونیک ایجاد و استفاده از ارتباط داخلی میان رشته های مهندسی مرتبط با اتوماسیون و خودکارسازی است،‌ تا یک نمایه ازکنترل پیشرفته را در سیستم های ترکیبی به خدمت بگیرد.

نرم افزار انتخاب رشته

برای انتخاب رشته مهندسی برق در تمامی گرایش ها و اطلاع از احتمال قبولی در کدام دانشگاه با استفاده از نرم افزار پیشرفته انتخاب رشته با کارشناسان خانه مشاوره تماس بگیرید.​

داوطلبان میتوانند جهت پاسخگویی به سوالات خود با مشاورین این مرکز تماس حاصل نمایند.این مرکز در موضوعات زیر به شما مشاوره میدهد:

  • بررسی احتمال قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظرتان، سال گذشته با چه رتبه ای دانشجو گرفته شد
  • با رتبه شما چه رشته و چه دانشگاهی میتوان قبول شد؟ با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد
  • مشاوره تلفنی انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و آزاد و بهترین انتخاب که شانس قبولی شما در آن بیشتر است
  • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ارشد سراسری، انتخاب رشته ارشد آزاد
  • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، انتخاب رشته کارشناسی ارشد کنکور آزاد

همچنین به علاقه مندان توصیه میگردد جهت کسب اطلاعات بیشتر در کانال تلگرامی خانه مشاوره عضو شده و از مطالب آن بهره مند گردند.لینک کانال تلگرام در صفحه اصلی سایت میباشد.

 

 

تماس با مشاور