انتخاب رشته دکتری 96 گروه فنی و مهندسی

  • انتخاب رشته دکتری 96 گروه فنی و مهندسی ، انتخاب رشته دکتری، انتخاب رشته دکتری96 دانشگاه سراسری، انتخاب رشته دکتری 96 دانشگاه آزاد
  • دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 96، ظرفیت پذیرش دکتری سراسری و دانشگاه آزاد
  • مراحل مصاحبه دکتری 96، پذیرش بدون کنکور دکتری 96، بورسیه دکتری و ادامه تحصیل خارج از کشور
  • مشاوره انتخاب رشته دکتری و مشاوره تلفنی در رابطه با مراحل مصاحبه دکتری

نحوه انتخاب رشته دکتری، گروه فنی و مهندسی:

دانشجویان هر چند که تارسیدن به این مقطع دانش آموختگان چندین بار و در آزمون های مختلف شرکت نموده اند می خواهیم شرح کاملی از ضوابط، شرایط و نحوه ی انتخاب رشته آزمون دکتری 96 را خدمت داوطلبان ارائه دهیم. با توجه به ادغام ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد 96 با آزمون سراسری، کلیه شرکت کنندگان حق شرکت در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 96 هم دارند. پیش بینی می شود امسال آمار قبولی و رضایت داوطلبان بیشتر شود. کلیه افرادی که در ثبت نام آزمون دکتری 96 شرکت و در سر جلسه حضور داشته اند برای آن ها کارنامه صادر شده است و می توانند از 9 تا 13 اردیبهشت در انتخاب رشته دکتری شرکت نمایند.

کلیه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته محل های غیر روزانه مانند شبانه، غیر انتفاعی و پیام نور و پردیس های خودگردان می باشند. در این مرحله صرفاً هر داوطلب 5 انتخاب را می تواند به ترتیب اولویت علاقه مشخص کند و هیچ محدودیتی برای داوطلبان برای این انتخاب ها وجود ندارد. تنها محدودیت در انتخاب رشته آزمون دکتری برای داوطلبانی است که موفق نشده اند حد نصاب برای انتخاب رشته محل های روزانه را بدست بیاورند در نتیجه در رشته محل های شبانه انجام می دهند.

نحوه انتخاب رشته دکتری سراسری گروه فنی ومهندسی:

با توجه به یکی شدن آزمون های دانشگاه آزاد و سراسری و عدم برگزاری آزمون انحصاری دکتری کلیه افرادی که در ثبت نام آزمون دکتری 96 شرکت کرده اند و در سر جلسه حضور داشته اند و برای آن ها کارنامه صادر شده است می توانند از 9 تا 13 اردیبهشت در انتخاب رشته دکتری 96 شرکت نمایند. پس از اینکه هر داوطلب فرم انتخاب رشته آزمون دکتری 96 را تکمیل کرد و رسید 15 رقمی خود را دریافت کرد. باید منتظر اطلاعیه سازمان سنجش مبنی بر اعلام حد نصاب پذیرش دانشگاه های مختلف در آزمون دکتری 96 در تمامی رشته ها باشد به این طریق است که کلیه داوطلبانی که در رشته ی کامپیوتر تراز نمرات بالای 5000 را دارا هستند و کامپیوتر روزانه را در فرم انتخاب رشته خود وارد نموده اند باید در یکی از روزهایی که دانشگاه تعیین می کند برای مصاحبه آزمون دکتری سراسی 96 و آزمون کتبی احتمالی به دانشگاه مراجعه کنند.

نحوه انتخاب رشته دکتری آزاد گروه فنی و مهندسی:

در سال گذشته و سال های گذشته با توجه به انحصاری بودن آزمون ها و اینکه هر کدام از دانشگاه های آزاد یا سراسری آزمون خود را برگزار کرده اند میزان اهمیت فرآیند مصاحبه و آزمون نسبت به هم در دانشگاه ها متفاوت بود. در دانشگاه های آزاد این میزان به ترتیب مصاحبه به آزمون برابر 5 به 75 و در سراسری 50 به 50 می باشد که با توجه به یکسان شدن آزمون ها در هر دو دانشگاه این درصد ها کاملاً یکسان و برابر 5 به 5 شده است.

مراحل مصاحبه دکتری 96 گروه فنی و مهندسی:

مصاحبه = پخش زنده

مصاحبه مانند یک برنامه پخش زنده است شما فقط یکبار  فرصت دارید پس قدر فرصت خود را بدانید! حضور در روز محاسبه بی شک برای هر دانش آموخته ای دارای یکسری واکنش هایی می باشد ممکن است با وارد شدن در جلسه اساتید با پرسیدن سؤالات انگلیسی بخواهند یک دسته از سؤالات را از شما بپرسند که با خونسردی کامل باید به آن ها پاسخ دهید.

 

 

جدول نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی (حداکثر ۴۰ امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
۱ ۱-۱ مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر ۲۲ امتیاز – هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء- گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز- برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز
۲ مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی ۶ امتیاز هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
۳ مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی) ۴ امتیاز خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز
۴ تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی ۴ امتیاز
۵ کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد ۴ امتیاز عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز
جمع ۴۰ امتیاز

 

جدول نحوه محاسبه امتیازات آموزشی (حداکثر ۳۰ امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
۶ معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی تا ۶ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۷ معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته تا ۵ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۸ طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ۳ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۹ طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۱۰ برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی ۵ امتیاز رتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز. رتبه ۴ تا ۶، ۴ امتیاز، رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز، رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز، رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز
۱۱ مدرک زبان معتبر ۸ امتیاز طبق جدول مرتبط با زبان
جمع ۳۰ امتیاز

 

 جدول امتیاز آزمون یا مصاحبه پذیرفته شدگان مرحله دوم آزمون دکتری (حداکثر ۳۰ امتیاز)

نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
جمع امتیاز آزمون تخصصی یا مصاحبه ۳۰ امتیاز بر اساس فراخوان (اطلاعیه منتشره(

 

 

امتیاز مدرک زبان: همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی

MSRT IELTS TOEFL :IBT TOEFL :CBT TOEFL :IBT + TOLIMO امتیاز تخصصی
۸۰-۱۰۰ ۸ و بالاتر ۱۱۰-۱۲۰ ۲۷۰-۳۰۰ ۶۳۷-۶۷۷ ۸
۷۵-۷۹ ۷.۵ ۱۰۲-۱۰۹ ۲۵۳-۲۶۹ ۶۰۷-۶۳۶ ۷
۷۰-۷۴ ۷ ۹۴-۱۰۱ ۲۴۰-۲۵۲ ۵۸۷-۶۰۶ ۶
۶۵-۶۹ ۶.۵ ۷۹-۹۳ ۲۱۳-۲۳۹ ۵۵۰-۵۸۶ ۵
۶۰-۶۴ ۶ ۶۰-۷۸ ۱۶۸-۲۱۲ ۴۹۵-۵۴۹ ۴
۵۵-۵۹ ۵.۵ ۴۶-۵۹ ۱۳۷-۱۶۶ ۴۵۰-۴۹۴ ۳
۵۰-۵۴ ۵ ۳۵-۴۵ ۱۰۸-۱۳۶ ۴۲۰-۴۴۹ ۲
۴۵-۴۹ ۴.۵ ۲۹-۳۴ ۹۳-۱۰۷ ۳۹۳-۴۱۹ ۱

 

 

 مراحل مصاحبه دکتری سراسری گروه فنی و مهندسی:

پس از آزمون دکتری و اعلام نتایج آن هر دانشگاه حد نصاب برای قبولی در رشته خود را اعلام نموده و به این واسطه کلیه دانش آموختگانی که به آن حد نصاب رسیده باشند می توانند آن دانشگاه را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند می توانند پذیرش اولیه را در دانشگاه مربوطه بدست آورند. پس از آن دانشگاه طبق اطلاعیه ای از داوطلبان دارای حد نصاب دعوت به مصاحبه می نماید که در روز تعیین شده داوطلبان می بایست در جلسه ی مصاحبه دکتری حضور داشته باشند. لازم به ذکر است نسبت آزمون و مصاحبه دکتری در سال های گذشته دانشگاه دولتی 25 به 75 درصد بوده است که امسال با یکی شدن دانشگاه ها این نسبت 50 به 50 تغییر پیدا کرده است.

در طول این جلسات اساتیدی که برای پذیرش دانشجو ظرفیت خالی دارند حضور دارند به همراه یک یا دو نفر برای نظارت در جلسه دکتری ما به کلیه داووطلبان توصیه می کنیم که تسلط لازم را به زبان انگلیسی برای شرکت در مصاحبه بدست آورند به دلیل آن که در این جلسات سؤالاتی به زبان انگلیسی از داوطلب پرسیده می شود و انتظار پاسخ دهی به زبان به آن ها وجود دارد.

آماده شدن قبل از روز مصاحبه دکتری سراسری:

توصیه اول به تمامی داوطلبان به دلیل نبود یک اصول پرسشی و اینکه منابع سؤال ها از کجاست و دیگر سؤال هایی که یک جامعیت کلی ندارند قبل از جلسه مصاحبه به یکی از دانشجویان دکتری همان رشته و دانشگاهی که دعوت به مصاحبه شده اید مراجعه کرده و در مورد کم و کاست سؤالات و اینکه چه اساتیدی در رشته مورد نظر پذیرش دارند. اطلاعات جمع آوری کنیم. دوم اینکه با نبود یک جامعیت کسی ولی قالب سؤالات تقریباً مشخص است به این صورت که استاد x هر ساله از دانشگاه مورد نظرمان روی مقالات ISI بیشتر اهمیت می دهد و یا روی پایان نامه ارشد بیشتر اهمیت داده و ملاک قرار می دهد. پس بهترین ماه برای آمادگی لازم قبل مصاحبه پرس و جو از یک دانشجوی دکتری در آن رشته و دانشگاه می باشد.

مراحل مصاحبه دکتری آزاد گروه فنی و مهندسی:

یکی از شرایط اساسی برای دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به سمت آوردن نمره کل مثبت مطابق با شرایط اعلام شده توسط سازمان سنجش می باشد. دانشگاه آزاد ابتدا پس از آزمون طی کارنامه اولیه ای اعلام نتایج می نمایند و کارنامه نهایی خود را پس از مصاحبه اعلام می کند.

نتیجه ی  نهایی پذیرفته شدگان آزمون دکتری دانشگاه آزاد حاصل 75 درصد نمره آزمون کتبی و 25 درصد نمره سوابق علمی و تحصیلی و مصاحبه می باشد. بنابراین یکی از عواملی که می تواند باعث ضایع شدن حقوق داوطلبین شود، اطلاع مصاحبه کنندگان می باشد که به همین علت برای ایجاد شرایط یکسان در رعایت عدالت انتشار کارنامه نهایی که حاصل مصاحبه و آزمون کتبی می باشد پس از انجام مصاحبه ارائه می شود. داوطلبان در نظر بگیرند که اگر چه مصاحبه 25% نمره نهایی را شامل می شود اما به دلیل رقابت بالا و نزدیک بودن نمرات کتبی داوطلبان از اهمیت بالا در تأثیرگذاری در نتیه ی نهایی داوطلبان برخوردار می باشد.

نمونه مصاحبه دکتری رشته مهندسی نرم افزار دانشگاه آزاد:

داوطلب دانشجوی دکتری رتبه n در کشور که دعوت به مصاحبه شده است گویای این است که به محض ورود به اتاق، هفت یا هشت نفر پشت یک میز نشته اند و متقاضی در میزی رو به روی آن ها نشسته و اولین سؤالی که پرسیدند این بود که خود را به انگلیسی معرفی کن و سپس در رابطه با موضوع پایان نامه ارشد و علت انتخاب آن به زبان انگلیسی یکی از اساتید سؤال نمود و سپس اساتید دیگر سؤال خود را به ترتیب از موضوعات ارشد هم سؤال نمودند و در نهایتاً در رابطه با این موضوع که می خواهید در ارشد چه موضوعی کار کنید سؤالاتی پرسیده شد که در نهایت تمامی اساتید خطرشان را اعلام می کنند.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص مصاحبه ی دکتری با کارشناسان مرکز مشاوره تماس حاصل فرمایید.

ظرفیت پذیرش دکتری 96 گروه فنی مهندسی:

وزیر علوم و تحقیقات ظرفیت پذیرش در رشته های مصوب مقطع دکتری برای تمام مراکز دولتی و غیره را 5 الی 7 نفر اعلام کرد. دکتر فرهادی در حاشیه بازدید از حوزه برگزاری آزمون در دانشکده زبان و ادبیات خارجی از دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران بیان کرد: ظرفیت پذیرش در رشته های مصوب برای تمام مراکز چه دانشگاه آزاد و چه مراکز دیگر پنج الی هفت نفر می باشد. پس از این آزمون و اعلام نتایج اولیه. دانشجویان برای بررسی سوابق تحصیلی به دانشگاه ها معرفی می شوند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص برنامه سال آینده خاطرنشان کرد رونند کیفی و ساماندهی آموزش عالی را دنبال خواهیم کرد. همچنین جایگزینی رشته های بین تحصیلی با رشته های دیگر را در دستور کار قرار خواهیم داد. در آخر وزیر علوم، تحققات و فناوری در پاسخ به ظرفیت پایین دانشگاه ها پاسخ داد. اگر ظرفیت ها به صورت بی رویه افزایش یاد عملی خلاف محسوب می شود از این رو کمیته ای در وزارت و علوم تشکیل شده و درخواست های بررسی مسال مربوط به این موضوع را در دستور کار قرار داده است.

ظرفیت پذیرش دکتری سراسری  گروه فنی و مهندسی:

ظرفیت پذیرش دانشجو در دوره های مختلف آزمون دکتری در سال 95-96 تعداد سیزده هزار و پنجاه نفر اعلام شده است. از این تعداد 158 هزار و 253 داوطلب که در آزمون نیمه متمرکز سال 95 ثبت نام کردند که تعداد 127 هزار و 724 نفر در جلسه آزمون حضور پیدا کردند. که برای تمام آنها کارنامه صادر شده و افراد می توانند کارنامه ی خود را از سایت سازمان سنجش دریافت کنند.

داوطلبانی که دارای نمره کل تراز نهایی مثبت باشند می توانند مطابق ضوابط مندرج در مرحله ی انتخاب کد رشته محل شرکت کنند. از تعداد 13 هزار و 50 نفر پذیرش، 192 ظرفیت به بورس اعزام به خارج اختصاص یافته است. دوره های روزانه دانشگاه ها 8 هزار و 350 نفر ظرفیت، دوره های نوبت دوم دانشگاه ها یک هزار و 916 نفر ظرفیت، دانشگاه پیام نور 327 نفر ظرفیت، پردیس های خودگردان یک هز ار و 953 ظرفیت و دانشگاه ای غیر انتفاعی 312 ظرفیت اعلام کرده اند. داوطلبان دارای حد نصاب مطابق با اطلاعیه دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده که بر روی دانشگاه ها و مؤسسات ذیربط قرار می گیرد لازم است بر اساس برنامه زمانی اعلام شده نسبت به ارائه مدارک و ثبت نام برای سایر مراحل اقدام کنند.

پذیرش برای دوره های تحصیل با عنوان شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی و پردیس به صورت اخذ  شهریه می باشد.

غیر انتفاعی بورسیه اعزام پیام نور پردیس شبانه روزانه رشته
5 5 116 114 637 مهندسی برق
12 12 5 58 58 507 مهندسی عمران
2 6 19 مهندسی نقشه برداری
4 121 93 430 مهندسی مکانیک
2 11 19 61 مهندسی هوافضا
2 7 15 66 مهندسی معدن
1 8 6 46 مهندسی پلیمر
3 4 19 81 مهندسی پزشکی
6 9 5 40 23 100 مهندسی صنایع
4 9 1 22 مهندسی نفت
4 45 45 187 مهندسی شیمی
13 30 28 155 مهندسی کامپیوتر
3 39 29 117 مهندسی مواد و متالوژی
2 5 9 مهندسی نساجی
1 4 3 20 مهندسی هسته ای
1 21 8 11 مهندسی محیط زیست
3 3 12 مهندسی سیستم انرژی
7 1 4 10 مهندسی دریا
3 19 65 مهندسی مکانیک بیو سیستم و مکانیزاسیون کشاورزی
15 73 علوم و مهندسی صنایع غذایی
5 8 35 111 مهندسی آب و هوا کشاورزی


ظرفیت پذیرش دکتری آزاد گروه فنی و مهندسی:

معاونت آموزشی دانشگاه آزاد از پذیرش بیش از 12 هزار نفر در دوره دکتری سال تحصیلی 95-96 دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد. معاونت آموزشی با بیان اینکه 103 هزار و 967 نفر در آزمون دکتری تخصصی سال 95 دانشگاه آزاد ثبت نام کرده اند، گفت:

ظرفیت پذیرش در این دوره حداقل 12 هزار نفر می باشد.

دکتری آزمون تخصصی در دو نوبت صبح و عصر در دکتری  سراسری کشور 8 برگزار می شود. این نفرات در 2701 رشته محل پذیرش می شوند و حداقل ظرفیت پذیرش 12 هزار نفر می باشد. در سال های گذشته هر داوطلب در یک رشته امتحان می داد. ولی امسال داوطلبان می توانند در یک مجموعه امتحانی داده و می توانند گرایش های دکتری یک مجموعه را در انتخاب های چهل گانه خود ثبت کنند.

 

 

ظرفیت پذیرش رشته ظرفیت پذیرش رشته
105 مهندسی محیط زیست 15 مهندسی شیمی – پدیده های انتقال و فرآیندهای جدا سازی
30 مهندسی شیمی – مهندسی محیط زیست 135 مهندسی شیمی – بیو تکنولوژی و مهندسی بیوشیمی
15 مهندسی نفت – مخازن 15 مهندسی شیمی – مهندسی پلیمر
105 مهندسی صنایع 465 مهندسی برق – الکترونیک
90 مهندسی پزشکی – بیومکانیک
135 مهندسی صنایع – برنامه ریزی و مدیریت تولید 105 مهندسی پزشکی – بیو الکتریک
75 مهندسی صنایع – اتوماسیون 60 مهندسی پزشکی – بیو مواد
120 مهندسی صنایع – تحقیق در عملیات و مهندسی سیستم 525 مهندسی برق – قدرت
مهندسی عمران – زلزله 240 مهندسی برق – مخابرات
15 مهندسی عمران – مهندسی محیط زیست 210 مهندسی برق – کنترل
60 مهندسی عمران- مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی 15 مهندسی پزشکی – مهندسی بافت
225 مهندسی شیمی
15 مهندسی عمران – مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی 15 مهندسی پلیمر – مهندسی پلیمر
165 مهندسی عمران – مهندسی و مدیریت منابع آب 15 مهندسی شیمی – طراحی، شبیه سازی و کنترل  فرآیندها
360 مهندسی کامپیوتر – نرم افزار 210 مهندسی عمران – مهندسی و مدیریت ساخت
165 مهندسی کامپیوتر – معماری سیستم های کامپیوتری 165 مهندسی عمران – ژئوتکنیک
15 مهندسی فناوری و اطلاعات 30 مهندی عمران – حمل  و نقل
495 مهندسی عمران – سازه
165 مهندسی کامپیوتر – هوش مصنوعی و رباتیکز 15 مهندسی عمران – راه و ترابری
75 مهندسی معدن
15 مهندسی هوافضا 45 مهندسی معدن – اکتشاف مواد معدنی
45 مهندسی هسته ای – مهندسی انرژی هسته ای 255 مهندسی مکانیک – طراحی جامدات
45 مهندسی هسته ای – مهندسی پرتو پزشکی 540 مهندسی مکانیک  تبدیل انرژی
45 مهندسی سیستم های انرژی (سامانه های انرژی) – انرژی و محیط زیست 30 مهندسی نساجی – تکنولوژی نساجی
15 مهندسی کشاورزی – علوم طیور 75 مهندسی نساجی – شیمی نساجی

 

 

دکتری بدون آزمون 96:

متقاضیان پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری صرفاً به صورت مستقیم و براساس فراخوان دانشگاه ها صورت خواهد گرفت. لذا هیچگونه معرفی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از طریق سازمان سنجش صورت نخواهد گرفت.

متقاضیان تنها مجاز به پذیرش نهایی از یک دانشگاه می باشند و امکان پذیرش آنان به صورت همزمان از چند دانشگاه به عنوان پذیرفته شده نهایی وجود ندارد.

در صورتی که متقاضی موفق به اخذ پذیرش از یک دانشگاه شود به هیچ عنوان امکان انتقال ، تغییر رشته و گرایش وجود نخواهد داشت.

(متقاضیان می بایست از طریق فراخوان دانشگاه ها در تاریخ های مقرر که توسط دانشگاه ها اعلام می شود جهت اخذ پذیرش اقدام نمایند).

در اجرای آیین نامه “پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری” مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دستورالعمل اجرایی زیر تدوین می گردد.

شرایط لازم:

1- بیش ا سال از تاریخ دانش آموختگی دوره کارشناسی ارشد متقاضی نگذشته باشد.

2- کسب حداقل 60 امتیاز از فعالیت های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه

داشتن میانگین کل 16 پس از اعمال ضریب همترازی مربوط به دانشگاه، محل تحصیل در رشته تحصیلی در دوره کارشناسی و میانگین 17 در دوره کارشناسی ارشد بدون احتساب نمره پایان نامه، مشروط به دفاع از پایان نامه حداقل با درجه بسیار خوب

3- کسب حداقل نمره 50 از آزمون زبان MCHE (یا معادل آن در سایر آزمون های مورد قبول دانشگاه)

4- متقاضی می بایست دوره کارشناسی ارشد خود را از یکی از دانشگاه های گروه “الف” وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شرح زیر گذرانده باشد:

دانشگاه های: شهید بهشتی، اصفهان، الزهرا(س)، تبریز، تربیت مدرس، تربیت معلم تهران (خوارزمی)، تهران، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، هنر تهران (کرج)

5- رشته تحصیلی مورد تقاضا برای ورود به دوره دکتری می بایست با رشته تحصیلی دوره کارشناسی ارشد متقاضی مرتبط باشد و تشخیص این ارتباط بر عهده گروه های آموزشی و پژوهشی است.

6- متقاضی باید دوره کارشناسی ارشد را حداکثر طی 5 نیم سال به پایان رسانده باشد.

7- متقاضی می بایست هنگام ارایه درخواست، حداکثر 30 سال سن داشته باشد.

8- متقاضی نباید در زمان ارایه درخواست دانشجوی مقطع دکتری در سایر موسسات و دانشگاه ها باشد.

 

دکتری بدون آزمون دانشگاه سراسری گروه فنی و مهندسی:

پذیرش بدون آزمون دکتری بر خلاف پذیرش از طریق آزمون به صورت غیر متمرکز انجام می پذیرد و هر دانشگاه به طور مستقل اقدام به پذیرش می نمایند.

دانشگاه هایی که در سال 96 پذیرش بدون آزمون را دارا می باشند عبارتند از:

دانشگاه مازندران،دانشگاه صنعتی اصفها، دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری، دانشگاه الزهرا، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه یزد، دانشگاه قزوین، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه سمنان، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه اراک و …

برای کسب اطلاعات بیشتر از لیست دانشگاه ها و رشته های بدون آزمون با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد گروه فنی و مهندسی:

بنابر اعلام دانشگاه آزاد ا سلامی، کلیله حائزین شرایط درخواست کننده دوره دکتری تخصصی شامل استعدادهای برتر و فارغ التحصیلان ممتاز بر اساس حداقل معدل 17 برای رشته های پزشکی و دامپزشکی، 18.5 برای رشته های علوم انسانی و 17.5 برای سایر رشته ها با رعایت سایر شرایط مندرج در دستورالعمل اجرایی بر اساس معدل و رتبه بندی متناسب با ظرفیت برای هر یک از رشته / محل های انتخابی گزینش و برای مصاحبه علمی به گروه های تخصصی مربوط معرفی می شوند.

امتیاز نهایی هر داوطلب بر اساس شاخص های پژوهشی – آموزشی و مصاحبه منطبق بر دستورالعمل اجرایی محاسبه و به عنوان شاخص برای گزینش نهایی داوطلبان ملاک عمل قرار می گیرد. دارا بودن حداقل نمره پایان نامه 18.5 برای کلیه رشته ها و هم نام بودن رشته فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد با رشته انتخابی در مقطع دکتری تخصصی مربوطه می باشد.

 

پذیرش برای مربیان رسمی شاغل در دانشگاه آزاد سهمیه جداگانه ای وجود ندارد و کلیه داوطلبان در پذیرش دارای شرایط یکسان هستند.

نکته:

دارا بودن شرایط ثبت نام در دوره بددون آزمون به منزله قبولی نمی باشد و پذیرش بر اساس ظرفیت و اولویت افراد می باشد. لذا به دانش آموختگان توصیه می شود در صورت پذیرش نشدن از طریق بدون آزمون در دوره دکتری بدون آزمون شرکت نمایند.

بورسیه دکتری گروه فنی و ادامه تحصیل خارج از کشور:

شرایط بورس خارج از کشور در آزمون دکتری 96، نحوه پذیرش و اعزام از سوی سازمان سنجش اعلام می شود.

شرایط داوطلبان ویژه بورسی خارج از کشور:

1- حداقل میانگین (معدل) نمره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته به ترتیب 15 و 17 تراز شده و دوره های کارشناسی ارشد پیوسته و یا دکتری حرفه ای 17 تراز شده.

2- حداکثر سن داوطلبان در زمان تقاضا 30 سال می باشد.

مربیان (رسمی، قطعی و یا رسمی آزمایشی) عضو هیأت علمی واجد شرایط، حداکثر سن 33 سال می باشد.

حداکثر سن داوطلبان بر حسب شرایط می تواند تغییر کند.

ایثارگران :33 سال

نحوه پذیرش بورس و اعزام:

1- شرکت در آزمون ورودی دکتری سل 1395 و کسب حد نصاب اعلام شده توسط دانشگاه و مؤسسه پذیرنده بورسیه

2- انجام مصاحبه علمی و ارزیابی تخصصی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

دانشگاه ها پس از مصاحبه علمی، سهمیه های بورس خارج خود را انتخاب و به شورای مرکزی بورس اعلام می کند.

3- پس از ارزیابی نهایی و تأیید نتایج (گزارش) و اصله از طرف دانشگاه ها توسط شورای مرکزی بورس، نتایج به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود.

4- پذیرفته شدگان اعزام می بایستی حداکثر تا 31 شهریورماه سال 1396، نسبت به اخذ حد نصاب نمره زبان، پذیرش از دانشگاه مورد تأیید دارای سهمیه و اداره کل بورس و اعزام دانشجویان، سپردن وثیقه به دانشگاه یاد شده، دریافت رویداد و سایر موارد اعزام  اقدام نمایند.

5- طبق قانون اصلاح ماده 3 قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور در شرایط مساوی اولویت با داوطلبان متأهل می باشد.

امکان تبدیل بورس خارج به داخل وجود ندارد.

 

 

 

 

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:

  • اصول صحیح انتخاب رشته ارشد دکتری گروه فنی و مهندسی ، انتخاب رشته دکتری گروه فنی و مهندسی سراسری، انتخاب رشته دکتری گروه فنی و مهندسی آزاد
  • مراحل مصاحبه دکتری گروه فنی و مهندسی ، مراحل مصاحبه دکتری گروه فنی و مهندسی سراسری و آزاد، چگونه در مصاحبه دکتری موفق شویم؟
  • پذیرش بدون کنکور دکتری 96 در دانشگاه های سراسری و آزاد و بورسیه و ادامه تحصیل خارج از کشور
  • و هر سوالی که پیرامون این موضوعات ممکن است برایتان پیش آید
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب رشته دکتری 96 گروه فنی و مهندسی میتوانید در کانال خانه مشاوره عضو شوند.

تماس با مشاور
اعلام خرابی تماس