انتخاب رشته دکتری زبان 96

  • انتخاب رشته دکتری 96 ، انتخاب رشته دکتری، انتخاب رشته دکتری96 دانشگاه سراسری، انتخاب رشته دکتری 96 دانشگاه آزاد
  • دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 96، ظرفیت پذیرش دکتری سراسری و دانشگاه آزاد
  • مراحل مصاحبه دکتری 96، پذیرش بدون کنکور دکتری 96، بورسیه دکتری و ادامه تحصیل خارج از کشور
  • مشاوره انتخاب رشته دکتری و مشاوره تلفنی در رابطه با مراحل مصاحبه دکتری

نحوه انتخاب رشته دکتری 96 گروه زبان:

در سال 96 انتخاب رشته دکتری 96 با تغییراتی همراه شده است آن هم به دلیل یکسان شدن آزمون های سراسری و آزاد امسال می باشد.

در سال 96 انتخاب رشته دکتری 96 با تغییراتی همراه شده است آن هم به دلیل یکسان شدن آزمون های سراسری و آزاد امسال می باشد. اگر چه دانش آموختگان تا مرحله ی آزمون دکتری آزمون های زیادی را پشت سر گذاشتند و تجربیاتی را در زمینه ی انتخاب رشته دارند اما لازم است که از شرایط شرکت در آزمون انتخاب رشته دکتری آگاه باشند.

یکی از مهم ترین اختلاف هایی که در سال 96 نسبت به سال های قبل به وجود آمده است ادغام کنکور دکتری دانشگاه سراسری و آزاد می باشد و دیگر دانشگاه آزاد کنکور جداگانه ای برگزار نمی کند و یک ازمون یکپارچه را داوطلبان پیش روی دارند که برای سنجش در دانشگاه دولتی و دانشگاه آزاد مورد ارزیابی قرار می گیرد و شما اختلاف آن ها در پروسه انتخاب رشته دولتی با آزاد می باشد. همچنین با توجه به این موضوع پیش بینی می شود اساس آمار قبولی و رضایت داوطلبان به مراتب بیشتر شود و کلیه افرادی که در ثبت نام آزمون دکتری 96 شرکت و در سر جلسه حضور داشته اند برای آن ها کارنامه صادر خواهد شد و می توانند در 19 الی 13 اردیبهشت ماه در انتخاب رشته ی دکتری شرکت نمایند. کلیه دانش آموختگان مجاز به انتخاب رشته غیر روزانه مانند شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور، پردیس ها با پرداخت هزینه شهریه می باشند. در این مرحله دانش آموختگان متقاضی سراسری می توانند 50 انتخاب و دانش آموختگان ازاد می توانند 40 انتخاب را به ترتیب اولویت علاقه مشخص نمایند و هیچ گونه محدودیتی برای دانش آموختگان وجود ندارد و تنها محدودیت در انتخاب رشته آزمون دکتری برای داوطلبان می باشد که موفق نشده اند حد نصاب برای انتخاب رشته محل های روزانه را بدست آورند در نتیجه رشته محل های شبانه انتخاب خود را انجام دهند.

نحوه انتخاب رشته دکتری سراسری گروه زبان:

با توجه به یکی شدن آزمون های دانشگاه آزاد و سراسری کلیه داوطلبانی که در ثبت نام آزمون دکتری 96 شرکت نموده اند برای آن ها کارنامه صادر شده است می توانند از 9 تا 13 اردیبهشت ماه در انتخاب رشته دکتری 96 شرکت نمایند.

جهت انتخاب رشته کنکور دکتری  تنها لازم است که در سر جلسه آزمون حضور فیزیکی داشته و برای شما کارت ورود به جلسه صادر شده باشد به این ترتیب شما شرایط انتخاب رشته را احراز می نمایید.

سازمان سنجش در کانامه ی داوطلبان تفاوتی بین دوره های موجود برای انتخاب رشته قائل شده است بدین مفقهوم که چنانچه داطولب نمره ی قابل قبولی کسب نمده باشد در دوره های روزانه مجاز شده است و داوطلبان با نمره پایین تر در دوره روزانه مجاز به انتخاب رشته نمی باشد در نتیجه تمامی شرکت کنندگان در آزمون دکتری 96 در تمامی دوره هیا شبانه، پردیس خودگردان، غیر انتفاعی و مجازی، مجاز به انتخاب رشته هستند و تنها تفاوت برای رتبه های برتر جهت دوره روزانه می باشد.

در کنکور دکتری سرساری داوطلب 50 گزینه را رای انتخاب رشته خود پیش روی دارد و برای پر کردن هرکدام از این انتخاب ها بایستی دلیل منطقی وجود داشته باشد تا به تبع آن ریسک لیست انتخاب رشته کاهش یابد و شانس قبولی داوطلب افزایش یابد. در آزمون دکتری برای پر کردن لیست انتخاب رشته اولویت اول شما بایستی علاقه شخصی خودتان به شهر و گرایش باشد یعنی در گام اول تنها بر اساس علاقه شخصی به پر ردن انتخاب ها بپردازید اما این علاقه باید تا جایی منطقی باشد که شانس قبولی را تحت الشعاع قرا نده برای واضح شدن روش انتخاب رشته دکتری الگوریتم زیر ارائه می دهیم:

پر کردن 10 انتخاب اول بر اساس علاقه و کاملاً خوش بینانه

این 10 انتخاب می تواند خیلی مثبت و واقع گرایانه انتخاب های خود را انجام دهید و گزینه های موجود را بر اساس میل و علاقه شخصی تان پر کنید حتی اگر حس می کنید نمره قبولی تان پایین است این 10 انتخاب برای داوطلبانی می باشد که در دوره های روزانه مجاز به انتخاب رشته شده باشند.

زیرا در سال های گذشته تجربه نشان داده است که حتی در اتنخاب های خوش بینانه قبول شده اند.

لذا این نکته را خاطرنشان می کنیم که با انتخاب دانشگاهی در انتخاب اول خود شانس قبولی در انتخاب های بعدی خود پایین نمی آید.

پر کردن انتخاب های 11 الی 40 بر اساس نمره و واقعی:

این انتخاب ها در واقع اصلی ترین انتخاب های شما می باشد چرا که بر اساس نمره ی کسب شده در کنکور است.

انتخاب منطقی انتخابی است که داوطلبان با نمره شما در سال گذشته در ان رشته محل ها پذیرفته شده اند.

پر کردن انتخاب های 41 الی 50 بر اساس بالا رفتن شانس و کاملاً بدبینانه:

بدبینانه یعنی چی؟ یعنی انتخاب رشته محل هایی که داوطلبان سال گذشته با نمره پایین تر از شما قبول شده اند این انتخاب ها شاید بدین جهت است که قبولی خود را به نوعی تخمین نمایید.

فقط دقت داشته باشید که در انتخاب های بدبینانه دوره های روزانه را با میل شخصی انتخاب نمایید. زیرا در صورت قبولی و عدم ثبت نام از کنکور سال بعد محروم خواهید شد.

نحوه انتخاب رشته دکتری آزاد گروه زبان:

انتخاب رشته دکتری آزاد 96 کمی متفاوت تر از سال های گذشته می باشد دلیل اصلی آن هم یکی شدن آزمون های دانشگاه دولتی و آزاد در مقطع دکتری می باشد.

با توجه به این موضوع روند همزمانی انتخاب رشته ثبت نام دانشگاه آزاد تکرار نخواهد شد و امسال انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد پس از اعلام نتایج آزمون دکتری 96 انجام خواهد شد. بدین صورت کلیه داوطلبانی که حتی صرفاً به قصد قبولی در دانشگاه آزاد ثبت نام  نمودند و حق انتخاب رشته دکتری سراسری را نیز دارند.

میزان اهمیت فرآیند مصاحبه و آزمون نسبت به هم متفاوت بوده و در دانشگاه آزاد این مقدار به ترتیب مصاحبه و آزمون برابر است با 25 به 75 و در سراسری 50 به 57 می باشد که با توجه به این یکسان شدن آزمون ها این درصد ها یکسان می باشد.

مراحل مصاحبه دکتری 96 گروه زبان:

شاید اینکه در روز مصاحبه چه اتفاقاتی می افتد چه سؤال هایی مطرح می شود و اینکه مصاحبه چگونه رقم می خورد سؤال اول بیشتر متقاضیان آزمون دکتری 96 می باشد. پس از اعلام فراخوان دانشگاه ها برای دعوت به مصاحبه داوطلبان نوبت به مصاحبه که یکی از مراحل اصلی و مهم در ثبت نام آزمون دکتری می باشد می رسد. مصاحبه مانند یک برنامه پخش زنده می باشد که هر اشتباهی در آن می تواند بازخورد زیادی داشته باشد. حضور در روز مصاحبه بی شک برای هر داوطلبی یکسری از شرایط و واکنش های خاص از جمله از دست دادن اعتماد به نفس کامل، ایجاد استرس و … به همراه دارد که برای کاهش این عکس العمل ها باید راه های غلبه بر این واکنش ها را پیدا کنیم. در ابتدا از دانشجو خواسته می شود که خود را معرفی کرده و به طور مختصر در مورد گذشته تحصیلی خود توضیح دهد.

به احتمال زیاد به زبان انگلیسی در مرحله ی بعد از داوطلب خواسته می­شود که در مورد پایان نامه خود توضیحاتی دهد که داوطلب باید موضوع پایان نامه را به صورت کامل تشریح کند. سؤالاتی که اساتید از شما می پرسند در مورد زمینه های فعالیت مورد علاقه ی شما که چه چیزی می خواهد باشد؟ که در مورد جواب به این سؤال نباید روی موضوع بخصوصی تأکید کنید.

نمونه از مصاحبه دکتری:

داوطلب دانشجوی دکتری رتبه 17 در کشور که دعوت به مصاحبه شده است گویا این موضوع است که هنگام ورود به اتاق تعدادی از اساتید پشت میز نشسته بودند و بنده در مقابل آن ها بر روی میزی نشسته بودم و اولین سؤال ان ها این بوده که خود را در زبان انگلیسی معرفی کن و سپس در رابطه با موضوع پایان نامه ارشد و علت انتخاب کردن و علاقه مندان به آن یکی از اساتید سؤال نمود و سپس اساتید دیگر سؤال خود را به ترتیب از موضوعات ارشد هم سؤال نمودند و درنهایت هم در رابطه با این موضوع که می خواهید در ارشد چه موضوعی را کارکنید سؤالاتی پرسیده باشد که در پایان تمامی اساتید نظرشان را اعلام نمودند.

(جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص مصاحبه ی دکتری به کارشناسان مرکز مشاوره تماس حاصل فرمایید.)

مراحل مصاحبه دکتری سراسری گروه زبان:

پس از آزمون دکتری و اعلام نتایج هر دانشگاهی حد نصاب برای قبولی در رشته های خود را اعلام می کند به همین ترتیب کلیه دانش آموختگانی که به حد نصاب رسیده باشند می تونند آن دانشگاه را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایید و می توانند پذیرش اولیه را در دانشگاه مربوطه کسب نمایند.

در این مرحله هر داوطلب با مراجعه به سایت (sanjesh.org) می تواند کارنامه ی اولیه خود را مشاهده نماید و در صورتی که نمره ی آن به حد نصاب رسیده باشد، حق انتخاب رشته خواهد داشت. بنابراین هر داوطلب در کارنامه ی خود می تواند وضعیت مجاز به انتخاب رشته را در دوره های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیر انتفاعی و پردیس خودگردان مشاهده نماید، همچنین نمره ی کل (تراز) هر داوطلب در کارنامه  قابل مشاهده است که این نمره برای انتخاب رشته و دعوت مبه مصاحبه مهم می باشد.

نکته ی دیگر اهمیت آزمون و مصاحبه دکتری است که امسال با یکی شدن آزمون های ساسری و آزاد این نسبت از 75 به 25 تغییر پیدا کرده است به 50 به 50 و در واقع اهمیت آن ها  به یک میزان می باشد.

اما چه کسانی در جلسه مصاحبه حضور دارند؟

در این جلسه اساتیدی که برای پذیرش دانشجوی دکتی ظرفیت خالی دارند حضور دارند به همراه یک یا دو استاد به عنوان ناظر در جلسه که حور پیدا می کنند. داوطلبان قبل از حضور در مصاحبه باید توجه داشته باشند  که بدون تسلط به زبان انگلیسی در جلسه حضور پیدا نکنند زیرا قالب سؤالات به نحوی است که بصورت انگلیسی از متقاضیان سؤال پرسیده می شود.

مراحل مصاحبه دکتری آزاد گروه زبان:

یکی از شرایطی که در قبولی دانشگاه آزاد حائز اهمیت می باشد کسب نمره ی مثبت برای پذیرفته شدن در انتخاب رشته می باشد. دانشگاه آزاد ابتدا کارنامه ی اولیه صادرمی کند که داوطلبان می توانند نمرهی خود را در آن مشاهده نمایند و پس از انجام مصاحبه می توانند کارنامه ی نهایی را دریافت نمایند. اینن نتیجه نهایی حاصل 75 درصد نمره ی آزمون کتبی و 25 درصد نمره ی سابقه های علمی و تحصیلی در مصاحبه می باشد. این مصاحبه از طریق سایت azmoon.net اعلام می گردد و محل انجام آن در سال های گذشته در واحد علوم و تحقیقات صورت می گیرد. در آزمون دکتری دانشگاه آزاد بر خلاف دکتری سارسری تنها یک مصاحبه صورت می گیرد و همچنین در آزمون دکتری دانشگاه آزاد اولیت خاصی به انتخاب اول شما داده نمی شود و تنها بر اسا نمره کل تان مورد ارزیابی قرار می گیرید.

ظرفیت پذیرش دکتری 96 گروه زبان:

طبق اعلام وزیر علوم و تحقیقات ظرفیت پذیرش در رشته های مصوب مقطع دکتری برای تمام مراکز دولتی و غیر 15 الی 7 نفر می باشد. پس از آزمون دکتری سوابق تحصیلی داوطلبان برای بررسی به دانشگاه ها معرفی می شوند. همچنین وزیر علوم تحقیقات و فناوری در خصوص برنامه سال آینده اظهار کرد که روند کیفی و سامان دهی آموزش عالی را دنبال خواهیم کرد.

همچنین با توجه به یکی شدن آزمون های سراسری و آزاد در سال 96 اعلام کرد با توجه به طرح سنجش و پیرش دانشجو که ابلاغ شده است، ظرفیت دانشگاه آزاد نیز مانند دانشگاه های دیگر تحت نظارت در وزارت علوم و طبق مقررات تعیین می شود.

  

بر اساس انتخاب رشته به عمل آمده، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده ی دانشجو، نسبت به اعلام حد نصاب هر کد رشته محل و سایر شرایط وضوابط پذیرش دانشجو برای ارزیابی تخصصی (مرحله دوم آزمون) از طریق سایت خود در پایان هفته اول اردیبهشت ماه 95 اقدام می کنند. افراد می توانند کارنامه خود را از سایت سازمان سنجش دریافت کنند. داوطلبانی که دارای نمره ی کل و تراز نهایی مثبت باشند داوطلبانی که دارای حد نصاب مطابق با اطلاعیه ها دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده که بر روی دانشگاه ها و مؤسسات زیربط قرار می گیرند، لازم است بر اساس برنامه زمانی اعلام شده نسبت به ارائه مدارک ثبت نام برای سایر مراحل اقدام نمایند.

پذیرش برای دوره های تحصیلی با عنوان شبانه ، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس به صورت اخذ شده می باشد.

غیرانتفاعی بورسیه و اعزام پیام نور پردیس شبانه روزانه رشته
3 14 زبان فرانسه
4 8 زبان روسی
1 3 زبان آلمانی
6 5 59 27 93 زبان انگلیسی
1 5 11 3 36 زبان شناسی همگانی
4 فرهگ و زبان های باستان

 

ظرفیت پذیرش دکتری آزاد گروه زبان:

معاونت آموزشی دانشگاه آزاد از پذیرش بیش از 12 هزار نفر در دوره دکتری سال تحصیل 95-96 دانشگاه آزاد خبر داد، معاونت آموزشی با بیان اینکه 103 هزار نفر و 967 نفر در آزمون دکتری تخصصی سال 95 دانشگاه آزاد ثبت نام کردند گفت: ظرفیت پذیرش در این دوره حداقل 12 هزار نفر می باشد. دکتری آزمون تخصصی در دو نوبت صبح و عصر در سراسر کشور برگزار می شود. این نفرات 2701 رشته محل پذیرش می شوند و حداقل ظرفیت پذیرش 12 هزار نفر می باشد.

در سال های گذشته هر داوطلب در یک رشته امتحان می داد ولی امسال داوطلبان می توانند در یک مجموعه امتحانی امتحان دهند.

ظرفیت پذیرش رشته
990 زبان و ادبیات فارسی
162 زبان و ادبیات فارسی – ادبیات غنایی
18 زبان و ادبیات فارسی – ادبیات حماسی
270 زبان و ادبیات عرب
180 زبان و ادبیات انگلیسی
468 آموزش زبان انگلیسی
36 زبان و ادبیات فارسی – ادبیات عرفانی
18 آموزش زبان فرانسه
90 ادبیات فرانسه
18 زبان و ادبیات آلمانی
360 زبان شناسی
18 آموزش زبان روسی

 

دکتری بدون آزمون 96:

دکتری بدون آزمون مربوط به استعداد های درخشان در مقطع های کارشناسی ارشد و دکتری که به صورت مستقیم بر اساس فراخوان دانشگاه ها صورت خواهد گرفت. هیچ گونه اطلاعیه ای از طریق سازمان سنجش در این مقاطع صورت نخواهد گرفت.

متقاضیان تنها مجاز به پذیرش نهایی از یک دانشگاه می باشند و امکان پذیرش آنان به صورت همزان از چند دانشگاه به عنوان پذیرفته شده نهایی وجود ندارد.

در صورتی که متقاضی موفق به اخذ پذیرش از یک دانشگاه شود به هیچ عنوان امکان انتقال، تغییر رشته و گرایش وجود نخواهد داشت.

پذیرش این دانشگاه ها از طریق فراخوان فقط انجام می پذیرد.

شرایط لازم:

1- بیش از 2 سال از تاریخ دانش آموختگی دوره کارشناسی ارشد متقاضی نگذشته باشد.

2- کسب حداقل 60 امتیاز از فعالیت های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه

3- کسب حداقل نمره 50 از آزمون زبان MCHE یا معدل آن در سایر آزمون ها مورد قبول دانشگاه

4- متقاضی می بایست دوره کارشناسی ارشد خود را یکی از دانشگاه های گروه “الف” وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شرح زیر گذرانده باشد:

دانشگاه های شهید بهشتی، اصفهان، الزهرا (س)، تبریز، تربیت مدرس، تربیت معلم تهران (خوارزمی)، تهران، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتی امیر کبیر، صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، هنر تهران (کرج)

5- رشته تحصیلی مورد تقاضا برای ورود به دکتری می بایست با رشته تحصیلی دوره کارشناسی ارشد متقاضی مرتبط باشد و تشخیص این ارتباط بر عهده ی گروه های آموزشی و پژوهشی است.

6- متقاضی باید دوره کارشناسی ارشد را حداکثر طی 5 نیم سال به پایان رسانده باشد.

7- متقاضی می بایست هنگام ارایه درخواست، حداکثر 30 سال سن داشته باشد.

8- متقاضی نباید در زمان ارایه درخواست دانشجوی مقطع دکتری در سایر مؤسسات و دانشگاه ها باشد.

دکتری بدون آزمون دانشگاه سراسری گروه زبان:

پذیرش بدون آزمون دکتری یبر خلاف پذیرش از طریق آزمون به صورت غیر متمرکز انجام می پذیرد و هر دانشگاه به طور مستقل اقدام به پذیرش می نماید از جمله این دانشگاه ها عبارتند از:

دانشگاه مازندران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری، دانشگاه الزهرا، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه یزد، دانشگاه قزوین، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه سمنان، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه اراک و …

برای کسب اطلاعات بیشتر از لیست دانشگاه ها و رشته های بدون آزمون با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد گروه زبان:

کلیه حائزین شرایط درخواست کننده دکتری تخصصی شامل استعدادهای برتر و فارغ التحصیلان ممتاز بر اساس حداقل معدل 17 برای رشته های پزشکی و دامپزشکی، 18.5 برای رشته های علوم انسانی و 17.5 برای سایر رشته ها با رعایت سایر شرایط مندرج در دستورالعمل اجرایی بر اساس معدل و رتبه بندی متناسب با ظرفیت برای هر یک رشته ها محل های انتخابی گزینش و برای مصاحبه علمی به گروه های تخصصی مربوطه معرفی می شوند.

دارا بودن حداقل نمره پایان نامه 18.5 باری کلیه رشته ها و هم نام بودن رشته فارغ التحصیلان در مقطع کارشناسی ارشد با رشته انتخابی در مقطع دکتری تخصصی مربوطه می باشد.

پذیرش برای مربیان رسمی شاغل در دانشگاه آزد، سهمیه جداگانه ای وجود ندارد و کلیه داوطلبان برای پذیرش دارای شرایط یکسانی می باشند.

 

 

 

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:

  • اصول صحیح انتخاب رشته ارشد دکتری زبان ، انتخاب رشته دکتری زبان سراسری، انتخاب رشته دکتری زبان آزاد
  • مراحل مصاحبه دکتری زبان ، مراحل مصاحبه دکتری زبان سراسری و آزاد، چگونه در مصاحبه دکتری موفق شویم؟
  • پذیرش بدون کنکور دکتری 96 در دانشگاه های سراسری و آزاد و بورسیه و ادامه تحصیل خارج از کشور
  • و هر سوالی که پیرامون این موضوعات ممکن است برایتان پیش آید


تماس با مشاور