انتخاب رشته دکتری دامپزشکی 96

  • انتخاب رشته دکتری 96 ، انتخاب رشته دکتری، انتخاب رشته دکتری96 دانشگاه سراسری، انتخاب رشته دکتری 96 دانشگاه آزاد
  • دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 96، ظرفیت پذیرش دکتری سراسری و دانشگاه آزاد
  • مراحل مصاحبه دکتری 96، پذیرش بدون کنکور دکتری 96، بورسیه دکتری و ادامه تحصیل خارج از کشور
  • مشاوره انتخاب رشته دکتری و مشاوره تلفنی در رابطه با مراحل مصاحبه دکتری

نحوه انتخاب رشته دکتری 96 گروه دامپزشکی:

در این قسمت شرح کامل و جامعی را از ضوابط و شرایط و نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری 96 مطالعه می نمایید هر چند که دانش آموختگان تا رسیدن به مرحله ی آزمون دکتری در آزمون های زیادی شرکت نموده اند اما لازم است که برای شرکت در این مقطع عالی آموزشی از شرایط آن مطع باشند.

در آزمون 96 با توجه به ادغام آزمون دکتری دانشگاه آزاد و سراسری، کلیه دانش آموختگان می توانند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شرکت نمایند. هم چنین پیش بینی می شود امسال آمار قبولی و رضایت داوطلبان به مراتب بیشتر شود. کلیه افرادی که در ثبت نام آزمون دتری 96 شرکت و سر جلسه حضور داشته اند برای آن ها کارنامه صادر خواهد شد و می توانند در 9 الی 13 اردیبهشت ماه در انتخاب رشته دکتری شرکت نمایند.

کلیه دانش آموختگان مجاز به انتخاب رشته غیر روزانه مانند شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور، پردیس با پرداخت هزینه شهریه می باشند. در این مرحله دانش آموختگان متقاضی سراسری می توانند 50 انتخاب و دانش آموختگان آزاد می توانند 40 انتخاب را به ترتیب اولویت علاقه مشخص کنند و هیچگونه محدودیتی برای دانش آموختگان وجود ندارد و تنها محدودیت در انتخاب رشته آزمون دکتری برای داوطلبان می باشد که موفق نشده اند حد نصاب برای انتخاب رشته محل های روزانه را بدست آورند. در نتیجه در رشته محل های شبانه انتخاب خود را انجام می دهند.

نحوه انتخاب رشته دکتری سراسری گروه دامپزشکی:

با توجه به یکی شدن آزمون های دانشگاه آزاد و سراسری کلیله داوطبانی که در ثبت نام آزمون دکتری 96 شرکت نموده اند و برای آن ها کارنامه صادر شده اند می توانند از 9 تا 13 اردیبهشت ماه در انتخاب رشته دکتری 96 شرکت نمایند. دانشجویان سراسری مجاز به انتخاب 50 رشته محل می باشند.

پس از اینکه داوطلب فرم ثبت نام انتخاب رشته را تکمیل نمود منتظر اطلاعیه سازمان سنجش مبنی بر اعلام حد نصاب پذیرش دانشگاه های مختلف در آزمون دکتری 96 می ماند.

چه چیزی در اطلاعیه سازمان سنجش منتشر می شود؟

مثلاً دانشگاه تهران در رشته دامپزشکی دوره روزانه نمرات بالای 5000 را به مصاحبه دعوت می کند به اینصورت کلیه داوطلبان که حد نصاب 5000 را دارا هستند می تواند دامپزشکی دانشگاه تهران را در  فرم ثبت نام خود وارد نمایند. پس از ان داوطلب باید در یکی از روزهایی که دانشگاه تعیین می نماید برای انجام مصاحبه آزمون دکتری سراسری 96 و آزمون کتبی احتمالی به دانشگاه مراجعه نماید.

اعلام نتایج به چه صورت انجام می گیرد؟

اعلام نتایج مثل مقاطع کارشناسی و ارشد بصورت جامع و از طریق سازمان سنجش نمی باشد بلکه هر دانشگاهی با پذیرفته شدگان خود به صورت مجزا تماس می گیرد.

نحوه انتخاب رشته دکتری آزاد گروه دامپزشکی:

شاید امسال انتخاب رشته دکتری آزاد 96 کلی متفاوت تر از سال های گذشته باشد. دلیل اصلی آ ن هم یکی شدن آزمون های دانشگاه دولتی و آزاد در مقطع دکتری می باشد.

با توجه به این موضوع روند همزمانی انتخاب رشته و ثبت نام دانشگاه آزاد تکرار نمی شود. و در امسال انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد بعد از اعلام نتایج آزمون دکتری 96 اعزام خواهد شد.

و بدین ترتیب کلیه داوطلبانی که حتی صرفاً به قصد قبولی در دانشگاه آزاد ثبت نام کردند حق دارند در انتخاب رشته دکتری هم شرکت نمایند.

میزان اهمیت فرآیند مصاحبه و آزمون نسبت به هم متفاوت بوده و در دانشگاه آزاد این مقدار به ترتیب مصاحبه و آزمون برابر است با 25 به 75 و در سراسری 50 به 50 می باشد که با توجه به یکسان شدن آزمون های دانشگاه دولتی و آزاد در مقطع دکتری می باشد.

با توجه به این موضوع روند همزمانی انتخاب رشته و ثبت نام دانشگاه آزاد تکرار نمی شود و امسال انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد بعد از اعلام نتایج آزمون دکتری 96 اعزام خواهد شد و بدین ترتیب کلیه داوطلبانی که حتی صرفاً به قصد قبولی در دانشگاه آزاد ثبت نام کردند حق دارند در انتخاب رشته دکتری هم شرکت نمایند.

میزان اهمیت فرآیند مصاحبه و آزمون نسبت به هم متفاوت بوده و در دانشگاه آزاد این مقدار به ترتیب مصاحبه و آزمون برابر است با 25 به 75 و در سراسری 50 به 50 می باشد که با توجه به یکسان شدن آزمون ها این درصد یکسان برابر 50 به 50 می باشد.

مراحل مصاحبه دکتری 96 گروه دامپزشکی:

پس از اعلام فراخوان دانشگاه ها برای دعوت به مصاحبه داوطلبان نوبت به مصاحبه که یکی از مراحل اصلی و مهم در ثبت نام آزمون دکتری می باشد میرسد. مصاحبه مانند یک برنامه پخش زنده استهر داوطلب فقط یکبار فرصت دارد پس قدرت فرصت های خود را بدانید، حضور در روز مصاحبه بی شک برای هر داوطلبی یکسری از شرایط و واکنش های خاص از جمله از دست دادن اعتماد به نفس کامل، ایجاد استرس و … به همراه دارد که برای رهایی از این عکل العمل باید راه های غلبه بر این واکنش ها را پیدا کنیم. در ابتدا از دانشجو خواسته می شود که خود را معرفی کرده و به طور مختصر در مورد گذشته تحصیلی خود توضیح دهد. (به احتمال زیاد به صورت انگلیسی)

در مرحله ی بعد از داوطلب خواسته می شود که در مورد پایان نامه خود توضیح دهد. که داوطلب باید موضوع پایان نامه را به صورت کامل شرح دهد.

سؤالی که اساتید از شما می پرسند این است که زمینه کاری مورد علاقه ی شما چه چیزی می باشد؟

در مورد جواب به این سؤال هرگز نباید روی موضوع بخصوصی تأکید کنید.

در ادامه نمونه ای از مصاحبه دکتری آورده شده است.

داوطلب دانشجوی دکتری رتبه 17 در کشور که دعوت به مصاحبه شده است گویای این است که به محض ورود به اتاق هفت و یا هشت نفر پشت میز نشسته بودند و بنده در مقابل آن ها بر روی صندلی ای نشسته بودم و الین سؤال آن ها این بود که خود را به زبان انگلیسی معرفی کن و سپس در رابطه با موضوع پایان نامه ارشد و علت انتخاب کردن و علاقه مندی به آن یکی از اساتید سؤال نمود. و سپس اساستید دیگر سؤال خود را به ترتیب از موضوعات ارشد هم سؤال نمودند و در نهایتاً هم در رابطه با این موضوع که می خواهید در ارشد چه روی چه موضوعی کار کنید سؤالاتی پرسیده شد.

که در پایان تمامی اساتید نظرشان را اعلام کردند.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص مصاحبه ی دکتری با کارشناسان مرکز مشاوره تماس حاصل فرمائید.
جدول نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی (حداکثر ۴۰ امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
۱ ۱-۱ مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر ۲۲ امتیاز – هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء- گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز- برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز
۲ مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی ۶ امتیاز هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
۳ مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی) ۴ امتیاز خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز
۴ تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی ۴ امتیاز
۵ کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد ۴ امتیاز عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز
جمع ۴۰ امتیاز

 

جدول نحوه محاسبه امتیازات آموزشی (حداکثر ۳۰ امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
۶ معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی تا ۶ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۷ معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته تا ۵ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۸ طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ۳ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۹ طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۱۰ برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی ۵ امتیاز رتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز. رتبه ۴ تا ۶، ۴ امتیاز، رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز، رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز، رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز
۱۱ مدرک زبان معتبر ۸ امتیاز طبق جدول مرتبط با زبان
جمع ۳۰ امتیاز

 

 جدول امتیاز آزمون یا مصاحبه پذیرفته شدگان مرحله دوم آزمون دکتری (حداکثر ۳۰ امتیاز)

نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
جمع امتیاز آزمون تخصصی یا مصاحبه ۳۰ امتیاز بر اساس فراخوان (اطلاعیه منتشره)

 

 

امتیاز مدرک زبان: همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی

MSRT IELTS TOEFL :IBT TOEFL :CBT TOEFL :IBT + TOLIMO امتیاز تخصصی
۸۰-۱۰۰ ۸ و بالاتر ۱۱۰-۱۲۰ ۲۷۰-۳۰۰ ۶۳۷-۶۷۷ ۸
۷۵-۷۹ ۷.۵ ۱۰۲-۱۰۹ ۲۵۳-۲۶۹ ۶۰۷-۶۳۶ ۷
۷۰-۷۴ ۷ ۹۴-۱۰۱ ۲۴۰-۲۵۲ ۵۸۷-۶۰۶ ۶
۶۵-۶۹ ۶.۵ ۷۹-۹۳ ۲۱۳-۲۳۹ ۵۵۰-۵۸۶ ۵
۶۰-۶۴ ۶ ۶۰-۷۸ ۱۶۸-۲۱۲ ۴۹۵-۵۴۹ ۴
۵۵-۵۹ ۵.۵ ۴۶-۵۹ ۱۳۷-۱۶۶ ۴۵۰-۴۹۴ ۳
۵۰-۵۴ ۵ ۳۵-۴۵ ۱۰۸-۱۳۶ ۴۲۰-۴۴۹ ۲
۴۵-۴۹ ۴.۵ ۲۹-۳۴ ۹۳-۱۰۷ ۳۹۳-۴۱۹ ۱

 

 

 

 مراحل مصاحبه دکتری سراسری گروه دامپزشکی:

پس از آزمون دکتری و اعلام نتایج هر دانشگاه حد نصاب برای قبولی در رشته های خود را اعلام نموده و به همین ترتیب کلیه دانش آموختگانی که به حد نصاب رسیده باشند می توانند آن دانشگاه را در فرم انتخابرشته خود وارد نمایند و می توانند پذیرش اولیه را در دانشگاه مربوطه کسب نمایند. پس از آن دانشگاه طبق اطلاعیه ای از داوطلبان دارای حد نصب دعوت به مصاحبه می نماید که در روز تعیین شده داوطلبان می بایست در جلسه ی مصاحبه ی دکتری حضور داشته باشند. لازم به ذاکر است نسبت اهمیت آزمون و مصاحبه دکتری در سال های گذشته دانشگاه دولتی 25 به 75 درصد بوده است که امسال با یکی شدن این نسبت به 50% به 50% تغییر پیدا کرده است.

در طول این جلسات اساتیدی که برای پذیرش دانشجو ظرفیت خالی دارد حضور پیدا کرده به همراه یک یا دو نفر برای نظارت در جلسه دکتری ما به کلیه داوطلبان توصیه می کنیم که تسلط لازم را به زبان انگلیسی برای شرکت در مصاحبه بدست آورند. به دلیل آنکه در این جلسات سؤالاتی به زبان انگلیسی از داوطلب پرسیده می شود و انتظار پاسخ دهی به زبان انگلیسی به آن ها وجود دارد.

آمادگی قبل از روز مصاحبه دکتری سراسری:

توصیه اول به تمامی داوطلبان به دلیل نبود یک محور یکسان پرسی و دیگر سؤالاتی که جامعیت کمی ندارند قبل از جلسه مصاحبه به یکی از دانشجویان دکتری همان رشته و دانشگاهی که دعوت به مصاحبه شده اند مراجعه کرده و در مورد کم و کاست سؤالات و اینکه چه اساتیدی در رشته مورد نظر پذیرش دارند اطلاعات لازم را جمع آوری نمایی. دوم اینکه با توجه به اینکه قالب سؤالات مشخص است به این صورت که استاد x هر ساله از دانشگاه موردنظرمان روی مقالات 181 بیشتر اهمیت داده و یا روی پایان نامه ارشد اهمیت می­دهد. پس بهترین راه برای آمادگی لازم قبل مصاحبه پرس و جو از یک دانشجوی دکتری در آن رشته و دانشگاه می باشد.

مراحل مصاحبه دکتری آزاد گروه دامپزشکی:

اصلی ترین شرایط در قبولی دانشگاه آزاد کسب نمره کل مثبت طبق شرایط اعلام شده می باشد دانشگاه آزاد ابتدا طی کارنامه ای نتایج را اعلام می کند و نتایج نهایی را گس ازا نجام مصاحبه اعلام می نماید. نتیجه نهایی پذیرفته شدگان آزمون دکتری دانشگاه آزاد حاصل 75 درصد نمره آزمون کتبی و 25 درصد سوابق علمی و تحصیلی در مصاحبه می باشد.

بنابراین یکی از عواملی که می تواند باعث ضایع شدن حقوق داوطلبین شود، اطلاع مصاحبه کنندگان می باشد که به همین علت و برای ایجاد شرایط یکسان و رعایت عدالت انتشار کارنامه نهایی که حاصل مصاحبه و آزمون کتبی می باشد پس از انجام مصاحبه ارائه می شود. داوطلبان در نظر بگیرند که اگر چه مصاحبه 25% نمره نهایی را شامل می شود اما به دلیل رقابت بالا و نزدیک بودن نمرات کتبی داوطلبان از اهمیت بالا و تأثیر گذری در نتیجه نهایی داوطلبان برخوردار می شود.

در ادامه به سؤالات رایج و متداول داوطلبان آزمون دکتری در سال های گذشته می پردازیم:

1- مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد چه زمانی برگزار خواهد شد؟

زمان مصاحبه ها به طور دقیق از طریق سایت azmoon.net اعلام می گردد و اصولاً از 17 خردادماه آغاز می شود.

2- رتبه ای که در کارنامه من اعلام شده است مربوط به کدام کد محل انتخابی است؟

رتبه دانشگاه آزاد نسبت به صورتی کلی اعلام می گردد و این رتبه در تمامی اولویت های انتخاب شما صدق می کند.

3- من پنج کد رشته محل را انتخاب کرده ام، آیا پنج مصاحبه خواهم داشت؟خیر، در آزمون دکتری دانشگاه آزاد بر خلاف دکتری سراسری شما یک مصاحبه برگزار می گردد. روند کار به طور معمول به این صورت است که از ترکیب نمره ی آزمون کتبی شما (75 درصد نهایی) و نمره همین یک مصاحبه (75 درصد نمره نهایی) نمره کل مشخص می گردد. پس بر اساس این نمره کل در بالاترین اولویت انتخابی خود که نمره لازم را کسب کرده باشید پذیرفته خواهیم شد.

محل برگزاری مصاحبه ها کجاست؟

در سال های گذشته تقریباً تمام مصاحبه ها در واحد علوم و تحقیقات شهر تهران برگزار شده اند. البته به ندرت مشاهده شده که مصاحبه برخی رشته ها که در این واحد دکتری ندارنددر واحدهای مجری برگزار گردیده است.

5- آیا شانس قبولی در بالاترین دانشگاه انتخابی بیشتر است؟

خیر، در آزمون مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اولیت خاصی به انتخاب اول شما داده نمی شود و تنها بر اساس نمره کل تان مورد ارزیابی قرار می گیرید.

6- ترتیب اولویت ها چه تأثیری بر قبولی من دارد؟

ترتیب اولویت ها تنها مشخص کننده نظر شما در مورد انتخاب هایتان است وتأثیر بر قبولی شما ندارد. در واقع مرکز آزمون ابتدا بالاترین اولویت شما را چک می کند اگر نمره شما نسبت به دیگر داوطلبان به گونه ای بود که امکان قبولی در آن واحد را داشته باشید شما را به عنوان پذیرفته شده در نخستین کد محل تان معرفی می کند. اگر نمره لازم برای این کد محل کسب نکرده باشید به سراغ کد محل بعدی انتخابی شما می رود و بین شما که این کد محل را به عنوان اولویت دوم خود انتخاب کرده اید و فردی که آن جا انتخاب اول او است تفاوتی قائل نمی شود. به همین صورت اگر نمره این کد محل را نیز کسب نکرده باشید به سراغ اولویت های دیگر می­رود.

  

ظرفیت پذیرش دکتری 96 گروه دامپزشکی:

ظرفیت پذیرش دانشجو در دوره های مختلف  آزمون دکتری در سال 95-96 تعداد سیزده هزار و پنجاه نفر اعلام شده است از این تعداد 158 هزار و 253 داوطلب که در آزمون نیمه متمرکز سال 95 ثبت نام کرده اند که تعداد 127 هزار و 724 نفر در جلسه آزمون حضور پیدا کردند. که برای تمام آن ها کارنامه صادر شده و افراد می توانند کارنامه خود را از سایت سازمان سنجش دریافت کنند. داوطلبانی که دارای نمره کل تراز نهایی مثبت باشند می توانند مطابق ضوابط مندرج در مرحله انتخاب کد رشته محل شرکت کنند. از تعداد 13 هزار و 50 نفر پذیرش، 192 ظرفیت به بورس اعزام به خارج اختصاص یافته است. دوره های روزانه دانشگاه ها 8 هزار و 350 نفر ظرفیتد، دوره های نوبت دوم دانشگاه یک هزار و 916 نفر ظرفیت و دانشگاه های غیر انتفاعی 312 نفر اعلام کرده اند. داوطلبانی که دارای حد نصاب مطابق با اطلاعیه دانشگاه ها و مؤسسات پذیرنده که بر روی دانشگاه ها و مؤسسات زیر ربط قرار می گیرند، لازم است بر اساس برنامه زمانی اعلام شده نسبت به ارائه مدارک ثبت نام برای سایر مراحل اقدام کنند.

پذیرش برای دوره های تحصیلی با عنوان، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی پردیس به صورت اخذ شهریه می باشد.

غیرا نتفاعی بورسیه و اعزام پیام نور پردیس شبانه روزانه رشته
6 45 57 194 دامپزشکی

 ظرفیت پذیرش دکتری آزاد گروه دامپزشکی:

در ابتدا بد نیست به آمار داوطلبان شرکت کننده سال 1395 اشاره ای داشته باشیم. دکتر فرهاد حسین زاده معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اظهار داشت: 103 هزار و 967 نفر در آزمون سال 1395 ثبت نام کرده اند که از این تعداد 39 هزار و 416 نفر زن و 64 هزار و 551 نفر مرد می باشد. که از این تعداد 2701 رشته محل پذیرش می شوند و حداقل ظرفیت پذیرش نیز 12 هزار نفر است. داوطلبان می توانند 40 رشته را در انتخاب های خود قرار دهند. امسال نیز با یکسان شدن آزمون های سراسری و آزاد داوطلبان می توانند 40 رشته را در انتخاب های خود برگزینند.

همچنین داوطلبان نیز می توانند از فرصت تکمیل ظرفیت پذیرش دکتری استفاده نمایند و این فرصت طلایی در دکتری آنقدر اهمیت دارد که نمی توان از آن گذشت. زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد در سال های گذشته 2 بار بوده است. اوایل مهرماه و دیگری بهمن ماه بوده است. زمان دقیق تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد 96 به دلیل  یکی شدن آزمون ها هنوز مشخص نیست. نحوه تکمیل ظرفیت پذیرش هم از طریق سایت سنجش اعلام می شود و داوطلبان می توانند فرم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت را پر نمایند.

اما نکته ای که اهمیت دارد همه ی داوطلبان چه آن ها که در شهریور ماه پذیرفته شده باشند و چه مردود می توانند در تکمیل ظرفیت ( مهر و بهمن) شرکت نمایند. پس تنها شرط شرکت در تکمیل ظرفیت شرکت در آزمون دکتری می باشند. اما نکته آخر برای آن دسته از داوطلبانی می باشد که دعوت به مصاحبه نشده اند . در سال گذذشته در بهمن ماه به این افراد اجازه شرکت در تکمیل ظرفیت داده شده اتس. اما امسال اشاره ای به آن نشده است. یعنی فقط کسانی در تکمیل ظرفیت شرکت می نمایند که دعوت به مصاحبه شده باشند.

ظرفیت رشته ظرفیت رشته
18 دستیاری جراحی دامپزشکی 90 مدریت خدمات بهداشتی  و درمانی
36 دستیاری مامایی و بیماری های تولید مثل دام 18 پاتولوژی دامپزشکی
18 دستیاری پاتولوژی دامپزشکی 126 بهداشت مواد غذایی
18 بهداشت خوراک دام 36 انگل شناسی دامپزشکی
18 بهداشت و بیماری های پرندگان 36 قارچ شناسی دامپزشکی
36 18 کلینیکال پاتولوژی دامپزشکی
72 جراحی دامپزشکی
18 فارماکولوژی دامپزشکی
18 فیزیولوژی دامپزشکی
18 آناتومی و جنین شناسی دامپزشکی
36 بهداشت آبزیان
18 دستیاری میکرو بیولوژی دامپزشکی
18 دستیاری رادیولوژی دامپزشکی

 

 

 

دکتری بدون آزمون 96:

رئیس سازمان سنجش از یکسانی احتمالی تعدد آزمون ها و میزان اعتبار آزمون های دکتری 96 با آیین نامه فعلی خبر داد. در همین راستا متقاضایان پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند بر اساس فراخوان دانشگاه ها که اعلام می کنند به صورت مستقیم اقدام به ثبت نام نمایند. لذا هیچ گونه معرفی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به واسطه سازمان سنجش صورت نمی گیرد. متقاضیان تنها مجاز به پذیرش نهایی از یکی از دانشگاه ها می باشند و بطور همزمان نمی توانند از چند دانشگاه پذیرش شوند. در صورتیکه متقاضی موفق به اخذ پذیرش از یک دانشگاه می شود به هیچ عنوان امکان انتقال، تغییر رشته و گرایش وجود نخواهد داشت.

(پذیرش فقط از طریق فراخوان دانشگاه ها)

در پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شرایط زیر اعمال می گردد:

1- بیش از 2 سال از تاریخ دانش آموختگی دوره کارشناسی ارشد متقاضی نگذشته باشد.

2- کسب حداقل 60 امتیاز از فعالیت های آموزشی، پژوهشی و مصاحبه

3- داشتن میانگین کل 16 پس از اعمال ضریب همترازی مربوط به دانشگاه محل تحصیل در رشته تحصیلی در دوره کارشناسی و میانگین 17 در دوره کارشناسی ارشد بدون احتساب نمره پایان نامه، مشروبط به دفاع از پایان نامه با درجه بسیار خوب.

4- کسب حداقل نمره 50 از آزمون زبان   MCHE (یا معادل آن در سایر آزمون های مورد قبول دانشگاه)

5- متقاضی می بایست دوره کارشناسی ارشد خود را از یکی از دانشگاه های گروه “الف” وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شرح زیر گذرانده باشد.

دانشگاه های شهید بهشتی، اصفهان، الزهرا (س)، تبریز، تربیت مدرس، تربیت معلم تهران (خوارزمی)، تهران، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتی امیر کبیر، صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، علمو صنعت ایرانف فردوسی مشهد، هنر تهران (کرج)

5- رشته تحصیلی مورد تقاضا برای ورود به دوره دکتری می بایست با رشته تحصیلی دوره کارشناسی ارشد متقاضی مرتبط باشد و تشخیص این ارتباط بر عهده گروه های آموزشی و پزوهشی می باشد.

6- متقاضی باید دوره کارشناسی ارشد را حداکثر طی 5 نیم سال به پایان رسانده باشد.

7-متقاضی می بایست هنگام ارایه درخواست، حداکثر 30 سال سن داشته باشد.

8- متقاضی نباید در زمان ارایه درخواست دانشجوی مقطع دکتری در سایر مؤسسات و دانشگاه ها باشد.

دکتری بدون آزمون دانشگاه سراسری گروه دامپزشکی:

پذیرش بدون آزمون دکتری بر خلاف پذیرش از طریق آزمون به صورت غیر متمرکز در هر دانشگاه به طور مستقل صورت می گیرد. نمونه دانشگاه هایی که در سال 96 پذیرش بدون آزمون داشته اند عبارتند از:

دانشگاه مازندران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری، دانشگاه الزهرا، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه یزد، دانشگاه قزوین، دانشگاه تربیت مدری، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه سمنان، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه اراک و …

نمونه فراخوان پذیرش 96-95 دانشگاه ارومیه:

شرایط ثبت نام: پذیرش فقط از بین دانشجویان و دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی انجام می گیرد.

تبصره: دانشجویان و دانش آموختگان کارشناسی ارشد واحد های پردیس دانشگاه های دولتی، دوره های مجازی، نیمه حضوری، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، مؤسسات غیر انتفاعی، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاهی وابسته به دستگاه های اجرایی مجاز به شرکت در فراخوان دانشگاه ارومیه نمی باشند.

میانگین معدل کمتر از 17 دوره کارشناسی ارشد و 16 دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی با ضریب همترازی تقریباً 1.065 می توانند در فراخوان شرکت نمایند.

دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد گروه دامپزشکی:

شرایط پذیرش داوطلبان بدون آزمون به شرح زیر است.

داوطلبان دوره دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی می بایست واجد شرایط زیر باشند:

دارا بودن حداقل میانگین نمرات 18 در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته برای رشته های علوم انسانی ( به جز رشته های حسابداری و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی) و حداقل میانگین 17 جهت سایر رشته ها ( از جمله رشته های حسابداری و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی). همچنین دارا بودن حداقل میانگین 17 جهت فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و دکترای حرفه ای  یا عمومی. متقاضیان دوره دکتری بدون آزمون نباید دارای دروس معادل سازی شده باشند . این داوطلبان لازم است بر اساس مقررات آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر در نیمسال فارغ التحصیل شده و حداقل نمره پایان نامه آن ها 18.50 باشد. از دیگر مواردی که در پذیرش متقاضیان بدون کنکور دانشگاه آزاد تأثیر دارد، متجانس و همنام بودن رشته فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد با رشته انتخابی در مقطع دکتری تخصصی می باشد. داوطلبان دوره بدون آزمون می بایست نسخه هایی از فایل مقالات و تولیدات علمی چاپ شده در مجلات ISI یا مجلات علمی پژوهشی فارسی زبان و غیر فارسی زبان داخلی یا خارج یا ISC را آماده نمایند.

پذیرش برای مرابیان رسمی شاغل در دانشگاه آزاد، سهمیه جداگانه ای وجود ندارد و کلیه داوطلبان در پذیرش دارای شرایط یکسان هستند.

دارا بودن شرایط ثبت نام در دوره بدون آزمون به منزله قبولی نمی باشد و پذیرش بر اساس ظرفیت و اولویت افراد می باشد. لذا به دانش آموختگان توصیه می شود در صورت پذیرش نشدن از طریق بدون آزمون در دوره دکتری با آزمون شرکت نمایند.

بورسیه دکتری و ادامه تحصیل خارج از کشور:

شرایط بورس خارج از کشور در آزمون دکتری 96، نحوه پذیرش و اعزام از سوی سازمان سنجش اعلام شد.

شرایط داوطلبان ویژه بورس خارج از کشور:

1- حداقل میانگین معدل نمره های دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته به ترتیب 15 و 17 تراز شده و دوره های کارشناسی ارشد پیوسته و یا دکتری حرفه ای 17 تراز شده.

2- حداکثر سن متقاضیان در زمان تقاضا 30 سال می باشد.

(مربیان رسمی قطعی و یا رسمی آزمایش) عضو هیأت علمی واجد شرایط، حداکثر سن 33 سال می باشد.

حداکثر سن داوطلبان بر حسب شرایط می تواند تغییر کند. ( ایثارگران 33 سال می باشد)

نحوه پذیرش بورس و اعزام:

1- شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری سال 1395 و کسب حد نصاب اعلام شده توسط دانشگاه و مؤسسه پذیرنده بورسیه

2- انجام مصاحبه علمی دکتری سراسری و ارزیابی تخصصی در دانشگاه و مراکز عالی

دانشگاه پس از مصاحبه علمی، سهمیه های بورس خارج خود را انتخاب و به شورای مرکزی بورس اعلام می کند.

3- پس از ارزیابی نهایی و تأیید نتایج (گزارش) واصله از طرف دانشگاه ها توسط شورای مرکزی بورس، نتایج به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شود.

4- پذیرفته شدگان اعزام بایستی حداکثر تا 31 شهریور ماه سال 1396، نسبت به اخذ حد نصاب نمره زبان، پذیرش از دانشگاه مورد تأیید دارای سهمیه و اداره کل بورس و اعزام دانشجویان، سپردن وثیقه به دانشگاه یاد شده، دریافت رویداد و سایر موارد اعزام اقدام نمایند.

5- طبق قانون اصلاح ماده 3، اعزام دانشجو به خارج از کشور در شرایط مساوی اولویت با داوطلبان متأهل می باشد.

امکان تبدیل بورس خارج به داخل وجود ندارد

 

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:

  • اصول صحیح انتخاب رشته ارشد دکتری دامپزشکی ، انتخاب رشته دکتری دامپزشکی سراسری، انتخاب رشته دکتری دامپزشکی آزاد
  • مراحل مصاحبه دکتری دامپزشکی ، مراحل مصاحبه دکتری دامپزشکی سراسری و آزاد، چگونه در مصاحبه دکتری موفق شویم؟
  • پذیرش بدون کنکور دکتری 96 در دانشگاه های سراسری و آزاد و بورسیه و ادامه تحصیل خارج از کشور
  • و هر سوالی که پیرامون این موضوعات ممکن است برایتان پیش آید
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب رشته دکتری دامپزشکی 96 میتوانید در کانال خانه مشاوره عضو شوند.

تماس با مشاور
اعلام خرابی تماس