انتخاب رشته ارشد مهندسی پزشکی

 

  • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ارشد سراسری، انتخاب رشته ارشد آزاد
  • نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ارشد کنکور سراسری،انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد
  • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، انتخاب رشته کارشناسی ارشد کنکور آزاد
  • بررسی احتمال قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظرشما توسط نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد
  • مشاوره تلفنی انتخاب رشته و اینکه با رتبه شما سال گذشته چه رشته و دانشگاهی قبولی داشتند

 

 

این رشته ترکیببی از دو گروه ریاضی و تجربی است  و این رشته توانسته است کمک بسیاری به بیماران و پزشکان نماید ، این رشته نیز جزء رشته های پرطرفدار مهندسی می باشد و دانشجویان بسیاری با انتخاب رشته ارشد مهندسی پزشکی به فراگیری این رشته در دانشگاه ها می پردازند . می توان گفت این رشته به تازگی وارد دنیای تکنولوژی شده است و با ترکیب علوم مهندسی و پزشکی ب ااستفاده از مهارتها به ارائه خدمات تشخیصی و درمانی می پردازد . 

دروس اصلی این رشته عبارتند از :

پردازش سیگنال دیجیتال ( 3 واحد) ، مدلسازي سیستمهاي بیولوژیکی ( 3 واحد) ، ابزار دقیق بیومدیکال (بیواینسترومنت) ( 3واحد) ، سیستمهاي کنترل دیجیتال و غیرخطی ( 3 واحد) .

زمینه های کاری این رشته را می توان به سه دسته تقسیم کرد :

طراحی و ساخت :  در این زمینه به طراحی و ساخت وسایل آزمایشگاهی و الکترونیکی پرداخته می شود به عنوان مثال می توان دستگاه هایی را نام برد که با استفاده از اصول و تکنیک هایی خاص با بررسی یک نمونه ( مانند نمونه خون )  می پردازند .

تعمیر و نگه داری و بهینه سازی: از دیگر زمینه های کاری این رشته نگه داری و پشتیبانی از دستگاه ها می باشد . البته این مسئله کاملا روشن است که افراد که می خواهند در این ززمینه به فعالیت بپردازند باید دارای اطلاعات کامل و کافی از  دستگاه و قطعات آن داشته باشند و دامنه ی فعالیت در این زمینه به اندازه ای می باشد که در طی سال مقاله های بسیاری در این زمینه توسط نشریه های پزشکی خارجی ارائه می شود .

تشخیص و درمان بیماری :  یکی از مباحث مهم در علم پزشکی استفاده از تکنولوژی لیزر در مسئله درمان است ( چه تشخیص و چه درمان) .لیزر به دلیل قابلیت هایی که دارد از همان ابتدا به عنوان یک روش خوب و مناسب برای بهبود و ارتقاء عملکرد سیستم ها بکار گرفته می شد. از لیزر امروزه در علم پزشکی استفاده های بسیاری می شود ، مانند تشخیص ضایعات موجود در چشم ، یا نشان دادن فشار خون حتی در مویرگها و … .

مهندسی پزشکی نزدیکی و شباهت بسیاری به رشته برق و الکترونیک دارد و این شباهت و نزدیکی حتی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری نیز و جود دارد .

دروس اختیاری این رشته در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از :

شبیه سازی و مدلسازی ( 3 واحد) ، هوش مصنوعی و سیستمهای کارشناس ( 3 واحد) ، شبیه سازی با کامپیوتر ( 3 واحد) ، سیستمهاي عامل ( 3 واحد) ، پردازش سیگنالهای صوتی ( 3 واحد) ، پردازش سیگنالهای تصویری ( 3 واحد) ، فیلترهای وفقی (3 واحد) ، کنترل سیستمهای عصبی عضلانی (3 واحد) ، پردازش سیگنالهای بیولوژیکی ( 3 واحد) ، سیستمهای کنترل دیجیتال ( 3 واحد) ، سیستمهای تصویرگر پزشکی (3 واحد) ، کنترل فرآیندهای اتفاقی ( 3 واحد) ، سیستمهای کنترل چندمتغیره( 3 واحد) ، سیستمهای کنترل غیرخطی (3 واحد) ، سیستمهای کنترل تطبیقی (3 واحد) ، شناسایی سیستم (3 واحد) ، رباتیک (3 واحد) ، شبکه های عصبی (3 واحد) ، کنترل فازی (3 واحد) ، پردازش موازی  (3 واحد) ، شناسایی ساختاری الگو (3 واحد) ، شناسایی آماری الگو (3 واحد) ، بینایی ماشین (3 واحد) ، کنترل مدرن (3 واحد) ، مبدلهای بیومدیکال (3 واحد) ، سیستمهای عصبی (3 واحد) ، فیبر نوری (3 واحد) ، اعضا و اندامهای مصنوعی (3 واحد) ، کنترل بهینه (3 واحد) ، اولتراسوند در پزشکی (3 واحد)

دانشجویان می توانند با انتخاب رشته ارشد مهندسی پزشکی در این رشته یا گرایش های مربوط به آن به تحصیل بپردازند.

 

 

داوطلبان میتوانند جهت پاسخگویی به سوالات خود با مشاورین این مرکز تماس حاصل نمایند.این مرکز در موضوعات زیر به شما مشاوره میدهد:

  • بررسی احتمال قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظرتان، سال گذشته با چه رتبه ای دانشجو گرفته شد
  • با رتبه شما چه رشته و چه دانشگاهی میتوان قبول شد؟ با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد
  • مشاوره تلفنی انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و آزاد و بهترین انتخاب که شانس قبولی شما در آن بیشتر است
  • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ارشد سراسری، انتخاب رشته ارشد آزاد
  • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، انتخاب رشته کارشناسی ارشد کنکور آزاد

 

همچنین به علاقه مندان توصیه میگردد جهت کسب اطلاعات بیشتر در کانال تلگرامی خانه مشاوره عضو شده و از مطالب آن بهره مند گردند.لینک کانال تلگرام در صفحه اصلی سایت میباشد.

تماس با مشاور