انتخاب رشته ارشد سراسری زیست شناسی

 • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد زیست شناسی

  ،انتخاب رشته ارشد ارشد سراسری زیست شناسی ، انتخاب رشته ارشد آزاد

 • نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد زیست شناسی ، انتخاب رشته ارشد کنکور سراسری،انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد زیست شناسی
 • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، انتخاب رشته کارشناسی ارشد کنکور آزاد رشته زیست شناسی
 • بررسی احتمال قبولی شما در رشته زیست شناسی و دانشگاه مورد نظرشما توسط

  نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری

 • مشاوره تلفنی انتخاب رشته و اینکه با رتبه شما سال گذشته چه رشته و دانشگاهی قبولی داشتند

انتخاب رشته ارشد سراسری زیست شناسی یا بیولوژی از نظر نام این رشته به دو قسمت بیو به معنای زنده و حیات و لوژی به معنای مطالعه ی چیزی خواهد بود. این رشته و نام رشته از یونان باستان گرفته شده و در ابتدا در این مکان مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. بررسی زندگی هر جاندار از ابتدا و تا زمان انقراض و پیشرفت هایی که داشته است و عواملی که در زمان های مختلف بدلیل شرایط های گوناگون روی آن تأثیر گذاشته است و باعث هر تغییراتی شده باشد را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.

رشته زیست شناسی در مقطع ارشد شامل 4 مجموعه ی امتحانی با نام های:

 • سلولی و مولکولی
 • زیست شناسی گیاهی
 • زیست شناسی جانوری
 • زیست شناسی دریا

بوده که در گروه علوم پایه قرار گرفته است. هر کدام از این مجموعه های امتحانی شامل رشته ها و گرایشهای متفاوت و مخصوص به خود می باشد، که می توان به تفکیک زیر نام برد:

مجموعه ی امتحانی زیست شناسی سلولی و مولکولی

رشته :

 1. 1- سلولی و مولکولی

گرایش » علوم سلول و مولکولی 2- ژنتیک 3- میکروبیولوژی 4- بیوشیمی 5- بیوفیزیک

 1. زیست فناوری:

گرایش ها» 1- میکروبی 2- مولکولی 3- دریا 4- صنعت و محیط زیست

 1. ریز زیست فناوری
 2. آموزش زیست شناسی

مجموعه زیست شناسی گیاهی:

 1. رشته ی زیست شناسی گیاهی:
 • فیزیولوژی
 • سیستماتیک و بوم شناسی
 • زیست شناسی سلولی و تکوینی

3-  مجموعه ی زیست شناسی جانوری:

رشته ی 1- فیزیولوژی 2- بیوسیستماتیک 3- زیست شناسی مولکولی و تکوینی

4- مجموعه زیست شناسی دریا

رشته ی زیست شناسی دریا : گرایش ها:

 • جانوران دریا
 • بوم شناسی دریا
 • آلودگی دریا
 • گیاهان دریا

با توجه به عنوان ها و گرایش های مختلف در این رشته می توان گفت که هر گرایش در حیطه مخصوص به خود می تواند فعالیت کند اما به طور کلی می توان به این شغل های آزمایشگاهی طبی در بخش های مختلف اشاره کرد و همچنین به تدریس و پژوهش در این گرایش ها نام برد.

 

 دروس تخصصی زیست شناسی 

در تمامی گرایش ها و مجموعه ها و رشته های کارشناسی زیست شناسی قالباً در ترم های ابتدایی بخشی از دروس تخصصی ابتدایی همچون شیمی عمومی (1) –  بیولوژی جانوری  ریاضی 1 – فیزیک 1 – زبان عمومی و در صورت نیاز برخی دروس عمومی نیز خواهد بود و ترم 2 بیولوژی مولکولی 0 ریاضی 2- فیزیک 2 – شیمی عمومی 2 – شیمی آلی 1- بیولوژی گیاهی – لابراتوار بیولوژی گیاهی – لابراتوار شیمی آلی 1 – لابراتوار فیزیک 2 وو برخی دروس عمومی همچون تربیت بدنی 1 – کاری – اندیشه اسلامی 1 و در ترم های بعد دروس تخصصی اصلی در این رشته ها و سایر گرایش ها آماده حضور و انتخاب واحد برای دانشجویان مستعد این رشته خواهد بود و سایر گرایش ها آماده حضور و انتخاب واحد برای دانشجویان مستعد این رشته خواهد بود و در مقطع ارشد زیست شناسی با این تفاوت که تعداد واحد ها و در کل تحصیل به کمترین مقدار خود نسبت به کارشناسی می رسد لذا در هر ترم حدوداً 10 واحد برداشته شده که معمولاً در ترم اول : زیست شناسی سلولی پیشرفته – ساخت و برهم کنش ماکرومولکول ها خواهد بود اما باید ای نکته را ذکر کرد که در گرایش های مختلف این واحد ها متفاوت خواهد بود.

با توجه به اهمیت مطالعه و پذیرش تحصیلی در دیگر کشور ها و اصول اصلی تحصیلات تکمیلی در هر جایی از کشور های دنیا به کسانی که مقطعی در دوران دانشگاه پیشرفته اند اهمیت علمی بالایی می دهند. لذا کسب کردن این مقطع و تکمیل شدن رشته کارشناسی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در خارج از کشور به تراز علمی مقطعی (دیپلم – کاردانی – کارشناسی – کارشناسی ارشد– دکتری) نمره بالایی خواهند داد و با این نظر که معدل و ریز نمرات خوبی هم داشته باشند قطعاً تا حدودی پذیرش مناسب را خواهند گرفت.

با توجه به بررسی کارنامه های سال های قبل در مجموعه علوم سلولی و مولکولی باید داوطلبین تلاش بسیار بیشتری نسبت به دیگر مجموعه های امتحانی زیست شناسی انجام دهند به این دلیل که ترازها و درصد دروس های داوطلبان در این مجموعه امتحانی بالاتر خواهد بود. به طوری که تراز در علوم سلولی و مولکولی به تفاوت 1000 خواهد رسید و بیشتر از دیگر مجموعه های زیست شناسی می باشد. بدین معنا که تراز رتبه 7 زیست شناسی سلولی و مولکولی 7800 و در مجموعه ی زیست شناسی جانوری همین رتبه 6805 می باشد.

با توجه به طراحی نرم فزار انتخاب رشته ارشد زیست شناسی توسط کارشناسان تخصصی خانه مشاوره و با توجه به اهمیت انتخاب رشته در هر مقطع تحصیل شما داوطلبین عزیز می توانید با رتبه ای خاص رشته، گرایش و دانشگاه هایی را که داوطلبین سال قبل پذیرفته شده اند و یا امکان پذیرش را داشته اند بیابید و برای انتخاب هدفمند تر آماده شوید. لذا برای آشنایی هر چه بهتر با این نرم افزار و آشنایی بیشتر با رشته ارشد می توانید با کارشناسان خانه مشاوره تماس حاصل نمایید.


باتوجه به اهمیت موضوع در

انتخاب رشته مقطع ارشد

پیشنهاد میگردد داوطلبان ارشد رشته زیست شناسی

از نرم افزار انتخاب رشته ارشد سراسری زیست شناسی

استفاده نمایند.علاقه مندان میتوانند جهت تخمین احتمال قبولی خود در رشته زیست شناسی با مشاوران مرکز انتخاب رشته تماس گرفته و بررسی نمایند که در مقطع ارشد زیست شناسی میتوانند در کدام دانشگاه نمره قبولی کسب نمایند.همچنین مشاورین این مرکز به شما اطلاعاتی میدهند که داوطلبان سال گذشته با رتبه شما در مقطع ارشد سراسری چه نتایجی گرفتند و در کدام دانشگاه قبول شدند.

مشاورین این مرکز در موضوعات زیر به شما مشاوره میدهند:

 • زیست شناسی و دانشگاه مورد نظرتان، سال گذشته در رشته زیست شناسی با چه رتبه ای دانشجو گرفته شد
 • با رتبه شما چه رشته و چه دانشگاهی میتوان قبول شد؟ با استفاده از

  نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی

 • مشاوره تلفنی انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و آزاد و بهترین انتخاب که شانس قبولی شما در آن بیشتر است
 • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد زیست شناسی

  ،انتخاب رشته ارشد سراسری ،

  انتخاب رشته ارشد آزاد

 • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری،

  انتخاب رشته کارشناسی ارشد زیست شناسی

  کنکور آزاد

تماس با مشاور