انتخاب رشته ارشد زبان و ادبیات فارسی

 

  • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ارشد سراسری، انتخاب رشته ارشد آزاد
  • نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ارشد کنکور سراسری،انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد
  • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، انتخاب رشته کارشناسی ارشد کنکور آزاد
  • بررسی احتمال قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظرشما توسط نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد
  • مشاوره تلفنی انتخاب رشته و اینکه با رتبه شما سال گذشته چه رشته و دانشگاهی قبولی داشتند

 

 

انتخاب رشته ارشد زبان و ادبیات فارسی بر اساس دفترچه آزمون سال 96 شامل دروس زیر می باشد:

1-زبان عمومی و اختصاصی ( انگلیسی )2-نثر فارسی 3-نظم فارسی 4-کلیات مسائل ادبی (تاریخ ادبیات ،فنون ادبی ، دستور زبان )5-ادبیات انقلاب اسلامی 6-عربی 7-تاریخ اسلام8-کلیات ادبیات کودک و نوجوان

 زبان عمومی و اختصاصی: تعداد سوالات این درس در آزمون 30 سوال می باشد و از نام درس مشخص می باشد تعدادی از سوالات این درس عمومی و مابقس به صورت اصطلاحات و متن های تخصصی ادبیات فارسی و زبان می باشد.

نثر فارسی: نثر فارسی کنکورکارشناسی ارشد دانشگاه سراسری  شامل 30 تست می باشد. قابل توجه می باشد که این درس در کنکور های سالهای گذشته نیز دارای همین تعداد تست بوده است. ضریب نثر فارسی در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی (4) بوده و به همین خاطرجز مهمترین دروس این رشته می باشد. اما در چند سال اخیر طراحان کنکور تست‌هایی را مطرح کردند که از ادغام چندین مبحث با یکدیگر می‌باشد. بااینکه تعداد سوالات تفاوتی با سال‌های قبل ندارد اما سطح سوالات به دلیل ادغام مباحث با یکدیگر بسیار بالاتر رفته است. سرفصل‌های این درس شامل چهار مقاله، کلیله و دمنه، تاریخ بیهقی، مرصادالعباد،گلستان و قابوس‌نامه می‌باشد.

 

 

 

نظم فارسی: تعداد سؤالات این درس در آزمون سراسری شامل 30 سوال تستی می باشد. باید در نظر داشت که  این درس در سالهای اخیر نیز به همین صورت و با همین تعداد تست برگزار گردیده است، ضریب این درس (4) و به همین دلیل جزء مهم‌ترین دروس برای رشته‌ی ادبیات در آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد.

سرفصل‌های نظم فارسی: شامل بزرگترین اثر قصاید و غزلیات سعدی، بوستان سعدی، منطق‌الطیر عطار ، حماسی فارسی شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی، حدیقه سنایی  ، غزلیات حافظ، مخزن‌الاسرار نظامی،قصاید خاقانی ، مثنوی مولوی، غزلیات صائب، ابیاتی از دیوان‌های فرخی، منوچهری و ناصر خسرو می‌باشد.

 

کلیات مسائل ادبی: ضریب این کلیات مسائل ادبی در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی برای همه گرایش های زبان و ادبیات فارسی (4) و برای گرایش ادبیات پایداری (2) می‌باشد. درس کلیات مسائل ادبی در رشته‌ی ادبیات برای کنکور سراسری شامل 30 تست می باشد . قابل توجه می باشد سال‌های 86 و بعد از آن تعداد سوالات افزایش یافته است. سرفصل‌های این درس شامل دستور عروض و قافیه، زبان فارسی، بدیع، معانی و بیان، نگارش و سبک‌شناسی می‌باشد.

عربی: در کنکور سراسری کارشناسی ارشد 20 سؤال عربی مطرحمی گردد که این موضوع نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد این درس در رشته زبان و ادبیات فارسی می باشد. ضریب عربی در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی (2) می‌باشد.

 

 

 

داوطلبان میتوانند جهت پاسخگویی به سوالات خود با مشاورین این مرکز تماس حاصل نمایند.این مرکز در موضوعات زیر به شما مشاوره میدهد:

  • بررسی احتمال قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظرتان، سال گذشته با چه رتبه ای دانشجو گرفته شد
  • با رتبه شما چه رشته و چه دانشگاهی میتوان قبول شد؟ با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد
  • مشاوره تلفنی انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و آزاد و بهترین انتخاب که شانس قبولی شما در آن بیشتر است
  • مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ارشد سراسری، انتخاب رشته ارشد آزاد
  • انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری، انتخاب رشته کارشناسی ارشد کنکور آزاد

 

 

همچنین به علاقه مندان توصیه میگردد جهت کسب اطلاعات بیشتر در کانال تلگرامی خانه مشاوره عضو شده و از مطالب آن بهره مند گردند.لینک کانال تلگرام در صفحه اصلی سایت میباشد.

تماس با مشاور